Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Savithri had 471 books. Answer:_______________ |
2) Parveen had 473 books. Answer:_______________ |
3) Haritha had 462 books. Answer:_______________ |
4) Thamarai had 470 books. Answer:_______________ |
5) Pavi had 475 books. Answer:_______________ |
6) Swathi had 484 books. Answer:_______________ |
7) Savithri had 471 books. Answer:_______________ |
8) Swathi had 488 books. Answer:_______________ |
9) Chithra had 467 books. Answer:_______________ |
10) Poovazhagi had 459 books. Answer:_______________ |
1) Savithri had 471 books. SOLUTION 1 : 471 119 199 Step 1: 119 + 199 = 318 books Step 2: 471 - 318 = 153 books Savithri had 153 books in the end. |
2) Parveen had 473 books. SOLUTION 1 : 473 113 190 Step 1: 113 + 190 = 303 books Step 2: 473 - 303 = 170 books Parveen had 170 books in the end. |
3) Haritha had 462 books. SOLUTION 1 : 462 115 185 Step 1: 115 + 185 = 300 books Step 2: 462 - 300 = 162 books Haritha had 162 books in the end. |
4) Thamarai had 470 books. SOLUTION 1 : 470 128 162 Step 1: 128 + 162 = 290 books Step 2: 470 - 290 = 180 books Thamarai had 180 books in the end. |
5) Pavi had 475 books. SOLUTION 1 : 475 137 179 Step 1: 137 + 179 = 316 books Step 2: 475 - 316 = 159 books Pavi had 159 books in the end. |
6) Swathi had 484 books. SOLUTION 1 : 484 122 162 Step 1: 122 + 162 = 284 books Step 2: 484 - 284 = 200 books Swathi had 200 books in the end. |
7) Savithri had 471 books. SOLUTION 1 : 471 108 180 Step 1: 108 + 180 = 288 books Step 2: 471 - 288 = 183 books Savithri had 183 books in the end. |
8) Swathi had 488 books. SOLUTION 1 : 488 105 194 Step 1: 105 + 194 = 299 books Step 2: 488 - 299 = 189 books Swathi had 189 books in the end. |
9) Chithra had 467 books. SOLUTION 1 : 467 150 173 Step 1: 150 + 173 = 323 books Step 2: 467 - 323 = 144 books Chithra had 144 books in the end. |
10) Poovazhagi had 459 books. SOLUTION 1 : 459 102 183 Step 1: 102 + 183 = 285 books Step 2: 459 - 285 = 174 books Poovazhagi had 174 books in the end. |