Scroll:Whole Numbers >> Subtraction >> saq (100)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

What is the missing number in the number sentence below
570 - 96 = 200 + ___


Answer:_______________




2)  

What is the missing number in the number sentence below
717 - 58 = 200 + ___


Answer:_______________




3)  

What is the missing number in the number sentence below
911 - 17 = 200 + ___


Answer:_______________




4)  

What is the missing number in the number sentence below
916 - 53 = 200 + ___


Answer:_______________




5)  

What is the missing number in the number sentence below
571 - 119 = 200 + ___


Answer:_______________




6)  

What is the missing number in the number sentence below
823 - 82 = 200 + ___


Answer:_______________




7)  

What is the missing number in the number sentence below
773 - 156 = 200 + ___


Answer:_______________




8)  

What is the missing number in the number sentence below
857 - 35 = 200 + ___


Answer:_______________




9)  

What is the missing number in the number sentence below
930 - 194 = 200 + ___


Answer:_______________




10)  

What is the missing number in the number sentence below
663 - 18 = 200 + ___


Answer:_______________




 

1)  

What is the missing number in the number sentence below
570 - 96 = 200 + ___
Answer: 274


SOLUTION 1 :

Step 1: 570 - 96 = 474

Step 2: 474 - 200 = 274

 



2)  

What is the missing number in the number sentence below
717 - 58 = 200 + ___
Answer: 459


SOLUTION 1 :

Step 1: 717 - 58 = 659

Step 2: 659 - 200 = 459

 



3)  

What is the missing number in the number sentence below
911 - 17 = 200 + ___
Answer: 694


SOLUTION 1 :

Step 1: 911 - 17 = 894

Step 2: 894 - 200 = 694

 



4)  

What is the missing number in the number sentence below
916 - 53 = 200 + ___
Answer: 663


SOLUTION 1 :

Step 1: 916 - 53 = 863

Step 2: 863 - 200 = 663

 



5)  

What is the missing number in the number sentence below
571 - 119 = 200 + ___
Answer: 252


SOLUTION 1 :

Step 1: 571 - 119 = 452

Step 2: 452 - 200 = 252

 



6)  

What is the missing number in the number sentence below
823 - 82 = 200 + ___
Answer: 541


SOLUTION 1 :

Step 1: 823 - 82 = 741

Step 2: 741 - 200 = 541

 



7)  

What is the missing number in the number sentence below
773 - 156 = 200 + ___
Answer: 417


SOLUTION 1 :

Step 1: 773 - 156 = 617

Step 2: 617 - 200 = 417

 



8)  

What is the missing number in the number sentence below
857 - 35 = 200 + ___
Answer: 622


SOLUTION 1 :

Step 1: 857 - 35 = 822

Step 2: 822 - 200 = 622

 



9)  

What is the missing number in the number sentence below
930 - 194 = 200 + ___
Answer: 536


SOLUTION 1 :

Step 1: 930 - 194 = 736

Step 2: 736 - 200 = 536

 



10)  

What is the missing number in the number sentence below
663 - 18 = 200 + ___
Answer: 445


SOLUTION 1 :

Step 1: 663 - 18 = 645

Step 2: 645 - 200 = 445