Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) There was 5 litres 456 ml of petrol in the tank of Tamilselvi's car. Answer:_______________ |
2) There was 4 litres 451 ml of petrol in the tank of Haritha's car. Answer:_______________ |
3) There was 5 litres 451 ml of petrol in the tank of Thamarai's car. Answer:_______________ |
4) There was 5 litres 458 ml of petrol in the tank of Ovini's car. Answer:_______________ |
5) There was 8 litres 423 ml of petrol in the tank of Parveen's car. Answer:_______________ |
6) There was 7 litres 447 ml of petrol in the tank of Keerthi's car. Answer:_______________ |
7) There was 7 litres 469 ml of petrol in the tank of Amutha's car. Answer:_______________ |
8) There was 5 litres 406 ml of petrol in the tank of Jeevini's car. Answer:_______________ |
9) There was 4 litres 497 ml of petrol in the tank of Ramani's car. Answer:_______________ |
10) There was 7 litres 494 ml of petrol in the tank of Keerthi's car. Answer:_______________ |
1) There was 5 litres 456 ml of petrol in the tank of Tamilselvi's car. SOLUTION 1 : Step 1: 5 litres 456 ml = 5456 ml Step 2: 5456 + 10000 = 15456 ml Step 3: 5 litres 120 ml = 5120 ml Step 4: 15456 - 5120 ml = 10336 ml Tamilselvi has 10336 ml of petrol left in the tank of the car. |
2) There was 4 litres 451 ml of petrol in the tank of Haritha's car. SOLUTION 1 : Step 1: 4 litres 451 ml = 4451 ml Step 2: 4451 + 8000 = 12451 ml Step 3: 4 litres 254 ml = 4254 ml Step 4: 12451 - 4254 ml = 8197 ml Haritha has 8197 ml of petrol left in the tank of the car. |
3) There was 5 litres 451 ml of petrol in the tank of Thamarai's car. SOLUTION 1 : Step 1: 5 litres 451 ml = 5451 ml Step 2: 5451 + 3000 = 8451 ml Step 3: 3 litres 184 ml = 3184 ml Step 4: 8451 - 3184 ml = 5267 ml Thamarai has 5267 ml of petrol left in the tank of the car. |
4) There was 5 litres 458 ml of petrol in the tank of Ovini's car. SOLUTION 1 : Step 1: 5 litres 458 ml = 5458 ml Step 2: 5458 + 10000 = 15458 ml Step 3: 2 litres 237 ml = 2237 ml Step 4: 15458 - 2237 ml = 13221 ml Ovini has 13221 ml of petrol left in the tank of the car. |
5) There was 8 litres 423 ml of petrol in the tank of Parveen's car. SOLUTION 1 : Step 1: 8 litres 423 ml = 8423 ml Step 2: 8423 + 8000 = 16423 ml Step 3: 5 litres 248 ml = 5248 ml Step 4: 16423 - 5248 ml = 11175 ml Parveen has 11175 ml of petrol left in the tank of the car. |
6) There was 7 litres 447 ml of petrol in the tank of Keerthi's car. SOLUTION 1 : Step 1: 7 litres 447 ml = 7447 ml Step 2: 7447 + 4000 = 11447 ml Step 3: 5 litres 159 ml = 5159 ml Step 4: 11447 - 5159 ml = 6288 ml Keerthi has 6288 ml of petrol left in the tank of the car. |
7) There was 7 litres 469 ml of petrol in the tank of Amutha's car. SOLUTION 1 : Step 1: 7 litres 469 ml = 7469 ml Step 2: 7469 + 7000 = 14469 ml Step 3: 4 litres 165 ml = 4165 ml Step 4: 14469 - 4165 ml = 10304 ml Amutha has 10304 ml of petrol left in the tank of the car. |
8) There was 5 litres 406 ml of petrol in the tank of Jeevini's car. SOLUTION 1 : Step 1: 5 litres 406 ml = 5406 ml Step 2: 5406 + 8000 = 13406 ml Step 3: 3 litres 292 ml = 3292 ml Step 4: 13406 - 3292 ml = 10114 ml Jeevini has 10114 ml of petrol left in the tank of the car. |
9) There was 4 litres 497 ml of petrol in the tank of Ramani's car. SOLUTION 1 : Step 1: 4 litres 497 ml = 4497 ml Step 2: 4497 + 3000 = 7497 ml Step 3: 5 litres 124 ml = 5124 ml Step 4: 7497 - 5124 ml = 2373 ml Ramani has 2373 ml of petrol left in the tank of the car. |
10) There was 7 litres 494 ml of petrol in the tank of Keerthi's car. SOLUTION 1 : Step 1: 7 litres 494 ml = 7494 ml Step 2: 7494 + 3000 = 10494 ml Step 3: 3 litres 144 ml = 3144 ml Step 4: 10494 - 3144 ml = 7350 ml Keerthi has 7350 ml of petrol left in the tank of the car. |