Scroll:Whole Numbers >> Four Operations >> ps (301)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are thrice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 36, how many coins are there together


Answer:_______________




2)  

Chithra had a total of 280, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




3)  

Moorthi had a total of 162, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have


Answer:_______________




4)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 72, how many coins are there together


Answer:_______________




5)  

Indra had a total of 64, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




6)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 12, how many coins are there together


Answer:_______________




7)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are thrice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 35, how many coins are there together


Answer:_______________




8)  

Tamilselvi had a total of 60, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




9)  

Moorthi had a total of 126, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have


Answer:_______________




10)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 60, how many coins are there together


Answer:_______________




 

1)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are thrice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 36, how many coins are there together

Answer: 288


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.50(1 set)

Step 2:

36 ÷ 0.50 = 72 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

72 x 4 = 288 notes


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 3u x 0.10 0.30
20-cent 1u x 0.20 0.20
  4u     0.50

Step 1:

$36 ÷ 0.50 = 72

Step 2:

3 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 4 units

4 units = 4 x 72

           =  288



2)  

Chithra had a total of 280, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 84


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2= 20 (1 set)

Step 2:

280 ÷ 20 = 14 sets

*Note: 1 set has 6 notes

Step 3:

14 x 6 = 84 notes


SOLUTION 2 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1 x 10 10U
2 5 x 10 10U
  6     20U

 

Step 1:

20 units = 280

1 unit = 280  ÷ 20

          = 14

Step 2:

5 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 6 units

6 units = 6 x 14

            = 84 notes



3)  

Moorthi had a total of 162, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have

Answer: 45


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1u x 10 10U
2 4u x 2 8U
  5u     18U

 

Step 1:

18 units = 162

1 unit = 162  ÷ 18

          = 9

Step 2:

4 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 5 units

5 units = 5 x 9

            = 45 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1: 10 + 2 + 2 + 2 + 2 = 18(1 set)

Step 2: 162 ÷ 18 = 9 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3: 9 x 5 = 45 notes



4)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 72, how many coins are there together

Answer: 600


SOLUTION 1 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 4u x 0.10 0.40
20-cent 1u x 0.20 0.20
  5u     0.60

Step 1:

72 ÷ 0.60 = 120

Step 2:

4 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 5 units

5 units = 5 x 120

            =  600


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.60(1 set)

Step 2:

72 ÷ 0.60 = 120 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3:

120 x 5 = 600 notes



5)  

Indra had a total of 64, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 16


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Value
10 1u x 10 10U
2 3u x 2 6U
  4u     16U

 

Step 1:

16 units = 64

1 unit = 64  ÷ 16

          = 4

Step 2:

3 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 4 units

4 units = 4 x 4

            = 16 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 = 16(1 set)

Step 2:

64 ÷ 16 = 4 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

4 x 4 = 16 notes



6)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 12, how many coins are there together

Answer: 90


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 = 0.40(1 set)

Step 2:

12 ÷ 0.40 = 30 sets

*Note: 1 set has 3 notes

Step 3:

30 x 3 = 90 


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 2u x 0.10 0.20
20-cent 1u x 0.20 0.20
  3u     0.40

Step 1:

  12 ÷ 0.40 = 30

Step 2:

2 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 3 units

3 units = 3 x 30

           =  90



7)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are thrice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 35, how many coins are there together

Answer: 280


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.50(1 set)

Step 2:

35 ÷ 0.50 = 70 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

70 x 4 = 280 notes


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 3u x 0.10 0.30
20-cent 1u x 0.20 0.20
  4u     0.50

Step 1:

$35 ÷ 0.50 = 70

Step 2:

3 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 4 units

4 units = 4 x 70

           =  280



8)  

Tamilselvi had a total of 60, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 18


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2= 20 (1 set)

Step 2:

60 ÷ 20 = 3 sets

*Note: 1 set has 6 notes

Step 3:

3 x 6 = 18 notes


SOLUTION 2 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1 x 10 10U
2 5 x 10 10U
  6     20U

 

Step 1:

20 units = 60

1 unit = 60  ÷ 20

          = 3

Step 2:

5 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 6 units

6 units = 6 x 3

            = 18 notes



9)  

Moorthi had a total of 126, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have

Answer: 35


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1u x 10 10U
2 4u x 2 8U
  5u     18U

 

Step 1:

18 units = 126

1 unit = 126  ÷ 18

          = 7

Step 2:

4 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 5 units

5 units = 5 x 7

            = 35 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1: 10 + 2 + 2 + 2 + 2 = 18(1 set)

Step 2: 126 ÷ 18 = 7 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3: 7 x 5 = 35 notes



10)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 60, how many coins are there together

Answer: 500


SOLUTION 1 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 4u x 0.10 0.40
20-cent 1u x 0.20 0.20
  5u     0.60

Step 1:

60 ÷ 0.60 = 100

Step 2:

4 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 5 units

5 units = 5 x 100

            =  500


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.60(1 set)

Step 2:

60 ÷ 0.60 = 100 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3:

100 x 5 = 500 notes