Scroll:Whole Numbers >> Other Heuristics >> ps (301)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

Poongodi had a total of 272, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




2)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 28, how many coins are there together


Answer:_______________




3)  

Raj had a total of 108, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have


Answer:_______________




4)  

Kumutha had a total of 140, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




5)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 78, how many coins are there together


Answer:_______________




6)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are thrice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 22, how many coins are there together


Answer:_______________




7)  

Mithra had a total of 240, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




8)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 16, how many coins are there together


Answer:_______________




9)  

Sriram had a total of 90, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have


Answer:_______________




10)  

Savithri had a total of 100, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




 

1)  

Poongodi had a total of 272, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 68


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Value
10 1u x 10 10U
2 3u x 2 6U
  4u     16U

 

Step 1:

16 units = 272

1 unit = 272  ÷ 16

          = 17

Step 2:

3 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 4 units

4 units = 4 x 17

            = 68 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 = 16(1 set)

Step 2:

272 ÷ 16 = 17 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

17 x 4 = 68 notes



2)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 28, how many coins are there together

Answer: 210


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 = 0.40(1 set)

Step 2:

28 ÷ 0.40 = 70 sets

*Note: 1 set has 3 notes

Step 3:

70 x 3 = 210 


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 2u x 0.10 0.20
20-cent 1u x 0.20 0.20
  3u     0.40

Step 1:

  28 ÷ 0.40 = 70

Step 2:

2 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 3 units

3 units = 3 x 70

           =  210



3)  

Raj had a total of 108, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have

Answer: 30


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1u x 10 10U
2 4u x 2 8U
  5u     18U

 

Step 1:

18 units = 108

1 unit = 108  ÷ 18

          = 6

Step 2:

4 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 5 units

5 units = 5 x 6

            = 30 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1: 10 + 2 + 2 + 2 + 2 = 18(1 set)

Step 2: 108 ÷ 18 = 6 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3: 6 x 5 = 30 notes



4)  

Kumutha had a total of 140, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 42


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2= 20 (1 set)

Step 2:

140 ÷ 20 = 7 sets

*Note: 1 set has 6 notes

Step 3:

7 x 6 = 42 notes


SOLUTION 2 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1 x 10 10U
2 5 x 10 10U
  6     20U

 

Step 1:

20 units = 140

1 unit = 140  ÷ 20

          = 7

Step 2:

5 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 6 units

6 units = 6 x 7

            = 42 notes



5)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 78, how many coins are there together

Answer: 650


SOLUTION 1 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 4u x 0.10 0.40
20-cent 1u x 0.20 0.20
  5u     0.60

Step 1:

78 ÷ 0.60 = 130

Step 2:

4 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 5 units

5 units = 5 x 130

            =  650


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.60(1 set)

Step 2:

78 ÷ 0.60 = 130 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3:

130 x 5 = 650 notes



6)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are thrice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 22, how many coins are there together

Answer: 176


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.50(1 set)

Step 2:

22 ÷ 0.50 = 44 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

44 x 4 = 176 notes


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 3u x 0.10 0.30
20-cent 1u x 0.20 0.20
  4u     0.50

Step 1:

$22 ÷ 0.50 = 44

Step 2:

3 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 4 units

4 units = 4 x 44

           =  176



7)  

Mithra had a total of 240, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 60


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Value
10 1u x 10 10U
2 3u x 2 6U
  4u     16U

 

Step 1:

16 units = 240

1 unit = 240  ÷ 16

          = 15

Step 2:

3 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 4 units

4 units = 4 x 15

            = 60 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 = 16(1 set)

Step 2:

240 ÷ 16 = 15 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

15 x 4 = 60 notes



8)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 16, how many coins are there together

Answer: 120


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 = 0.40(1 set)

Step 2:

16 ÷ 0.40 = 40 sets

*Note: 1 set has 3 notes

Step 3:

40 x 3 = 120 


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 2u x 0.10 0.20
20-cent 1u x 0.20 0.20
  3u     0.40

Step 1:

  16 ÷ 0.40 = 40

Step 2:

2 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 3 units

3 units = 3 x 40

           =  120



9)  

Sriram had a total of 90, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have

Answer: 25


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1u x 10 10U
2 4u x 2 8U
  5u     18U

 

Step 1:

18 units = 90

1 unit = 90  ÷ 18

          = 5

Step 2:

4 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 5 units

5 units = 5 x 5

            = 25 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1: 10 + 2 + 2 + 2 + 2 = 18(1 set)

Step 2: 90 ÷ 18 = 5 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3: 5 x 5 = 25 notes



10)  

Savithri had a total of 100, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 30


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2= 20 (1 set)

Step 2:

100 ÷ 20 = 5 sets

*Note: 1 set has 6 notes

Step 3:

5 x 6 = 30 notes


SOLUTION 2 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1 x 10 10U
2 5 x 10 10U
  6     20U

 

Step 1:

20 units = 100

1 unit = 100  ÷ 20

          = 5

Step 2:

5 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 6 units

6 units = 6 x 5

            = 30 notes