Scroll:Heuristics >> Number X Value >> ps (301)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 32, how many coins are there together


Answer:_______________




2)  

Kumar had a total of 180, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have


Answer:_______________




3)  

Poovazhagi had a total of 300, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




4)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 78, how many coins are there together


Answer:_______________




5)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are thrice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 29, how many coins are there together


Answer:_______________




6)  

Poongodi had a total of 272, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




7)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 16, how many coins are there together


Answer:_______________




8)  

Karna had a total of 144, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have


Answer:_______________




9)  

Poongodi had a total of 360, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




10)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 96, how many coins are there together


Answer:_______________




 

1)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 32, how many coins are there together

Answer: 240


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 = 0.40(1 set)

Step 2:

32 ÷ 0.40 = 80 sets

*Note: 1 set has 3 notes

Step 3:

80 x 3 = 240 


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 2u x 0.10 0.20
20-cent 1u x 0.20 0.20
  3u     0.40

Step 1:

  32 ÷ 0.40 = 80

Step 2:

2 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 3 units

3 units = 3 x 80

           =  240



2)  

Kumar had a total of 180, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have

Answer: 50


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1u x 10 10U
2 4u x 2 8U
  5u     18U

 

Step 1:

18 units = 180

1 unit = 180  ÷ 18

          = 10

Step 2:

4 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 5 units

5 units = 5 x 10

            = 50 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1: 10 + 2 + 2 + 2 + 2 = 18(1 set)

Step 2: 180 ÷ 18 = 10 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3: 10 x 5 = 50 notes



3)  

Poovazhagi had a total of 300, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 90


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2= 20 (1 set)

Step 2:

300 ÷ 20 = 15 sets

*Note: 1 set has 6 notes

Step 3:

15 x 6 = 90 notes


SOLUTION 2 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1 x 10 10U
2 5 x 10 10U
  6     20U

 

Step 1:

20 units = 300

1 unit = 300  ÷ 20

          = 15

Step 2:

5 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 6 units

6 units = 6 x 15

            = 90 notes



4)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 78, how many coins are there together

Answer: 650


SOLUTION 1 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 4u x 0.10 0.40
20-cent 1u x 0.20 0.20
  5u     0.60

Step 1:

78 ÷ 0.60 = 130

Step 2:

4 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 5 units

5 units = 5 x 130

            =  650


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.60(1 set)

Step 2:

78 ÷ 0.60 = 130 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3:

130 x 5 = 650 notes



5)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are thrice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 29, how many coins are there together

Answer: 232


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.50(1 set)

Step 2:

29 ÷ 0.50 = 58 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

58 x 4 = 232 notes


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 3u x 0.10 0.30
20-cent 1u x 0.20 0.20
  4u     0.50

Step 1:

$29 ÷ 0.50 = 58

Step 2:

3 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 4 units

4 units = 4 x 58

           =  232



6)  

Poongodi had a total of 272, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 68


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Value
10 1u x 10 10U
2 3u x 2 6U
  4u     16U

 

Step 1:

16 units = 272

1 unit = 272  ÷ 16

          = 17

Step 2:

3 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 4 units

4 units = 4 x 17

            = 68 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 = 16(1 set)

Step 2:

272 ÷ 16 = 17 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

17 x 4 = 68 notes



7)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 16, how many coins are there together

Answer: 120


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 = 0.40(1 set)

Step 2:

16 ÷ 0.40 = 40 sets

*Note: 1 set has 3 notes

Step 3:

40 x 3 = 120 


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 2u x 0.10 0.20
20-cent 1u x 0.20 0.20
  3u     0.40

Step 1:

  16 ÷ 0.40 = 40

Step 2:

2 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 3 units

3 units = 3 x 40

           =  120



8)  

Karna had a total of 144, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have

Answer: 40


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1u x 10 10U
2 4u x 2 8U
  5u     18U

 

Step 1:

18 units = 144

1 unit = 144  ÷ 18

          = 8

Step 2:

4 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 5 units

5 units = 5 x 8

            = 40 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1: 10 + 2 + 2 + 2 + 2 = 18(1 set)

Step 2: 144 ÷ 18 = 8 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3: 8 x 5 = 40 notes



9)  

Poongodi had a total of 360, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 108


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2= 20 (1 set)

Step 2:

360 ÷ 20 = 18 sets

*Note: 1 set has 6 notes

Step 3:

18 x 6 = 108 notes


SOLUTION 2 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1 x 10 10U
2 5 x 10 10U
  6     20U

 

Step 1:

20 units = 360

1 unit = 360  ÷ 20

          = 18

Step 2:

5 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 6 units

6 units = 6 x 18

            = 108 notes



10)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 96, how many coins are there together

Answer: 800


SOLUTION 1 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 4u x 0.10 0.40
20-cent 1u x 0.20 0.20
  5u     0.60

Step 1:

96 ÷ 0.60 = 160

Step 2:

4 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 5 units

5 units = 5 x 160

            =  800


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.60(1 set)

Step 2:

96 ÷ 0.60 = 160 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3:

160 x 5 = 800 notes