Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) In Packet A, there are 30 beads and of them are blue. In Packet B, there are 102 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
2) In Packet A, there are 483 beads and of them are blue. In Packet B, there are 1820 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
3) In Packet A, there are 36 beads and of them are blue. In Packet B, there are 115 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
4) In Packet A, there are 36 beads and of them are blue. In Packet B, there are 120 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
5) In Packet A, there are 259 beads and of them are blue. In Packet B, there are 1990 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
6) In Packet A, there are 20 beads and of them are blue. In Packet B, there are 145 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
7) In Packet A, there are 42 beads and of them are blue. In Packet B, there are 60 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
8) In Packet A, there are 427 beads and of them are blue. In Packet B, there are 1470 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
9) In Packet A, there are 36 beads and of them are blue. In Packet B, there are 100 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
10) In Packet A, there are 33 beads and of them are blue. In Packet B, there are 120 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
1) In Packet A, there are 30 beads and of them are blue. In Packet B, there are 102 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 75 SOLUTION 1 : 30 A Blue 102 B Blue Step 1: 3 units = 30 1 unit = 30 ÷ 3 = 10 Step 2: 6 units = 102 1 unit = 102 ÷ 6 = 17 Step 3: 5 units = 5 x 17 = 85 Step 4: 85 - 10 = 75 There are 75 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
2) In Packet A, there are 483 beads and of them are blue. In Packet B, there are 1820 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 521 SOLUTION 1 : 483 A Blue 1820 B Blue Step 1: 7 units = 483 1 unit = 483 ÷ 7 = 69 Step 2: 3 units = 3 x 69 = 207 Step 3: 5 units = 1820 1 unit = 1820 ÷ 5 = 364 Step 4: 2 units = 2 x 364 = 728 Step 5: 728 - 207 = 521 There are 521 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
3) In Packet A, there are 36 beads and of them are blue. In Packet B, there are 115 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 60 SOLUTION 1 : 36 A Blue 115 B Blue Step 1: 4 units = 36 1 unit = 36 ÷ 4 =9 Step 2: 5 units = 115 1 unit = 115 ÷ 5 = 23 Step 3: 3 units = 3 x 23 = 69 Step 4: 69 - 9 = 60 There are 60 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
4) In Packet A, there are 36 beads and of them are blue. In Packet B, there are 120 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 88 SOLUTION 1 : 36 A Blue 120 B Blue Step 1: 3 units = 36 1 unit = 36 ÷ 3 = 12 Step 2: 6 units = 120 1 unit = 120 ÷ 6 = 20 Step 3: 5 units = 5 x 20 = 100 Step 4: 100 - 12 = 88 There are 88 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
5) In Packet A, there are 259 beads and of them are blue. In Packet B, there are 1990 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 685 SOLUTION 1 : 259 A Blue 1990 B Blue Step 1: 7 units = 259 1 unit = 259 ÷ 7 = 37 Step 2: 3 units = 3 x 37 = 111 Step 3: 5 units = 1990 1 unit = 1990 ÷ 5 = 398 Step 4: 2 units = 2 x 398 = 796 Step 5: 796 - 111 = 685 There are 685 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
6) In Packet A, there are 20 beads and of them are blue. In Packet B, there are 145 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 82 SOLUTION 1 : 20 A Blue 145 B Blue Step 1: 4 units = 20 1 unit = 20 ÷ 4 =5 Step 2: 5 units = 145 1 unit = 145 ÷ 5 = 29 Step 3: 3 units = 3 x 29 = 87 Step 4: 87 - 5 = 82 There are 82 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
7) In Packet A, there are 42 beads and of them are blue. In Packet B, there are 60 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 36 SOLUTION 1 : 42 A Blue 60 B Blue Step 1: 3 units = 42 1 unit = 42 ÷ 3 = 14 Step 2: 6 units = 60 1 unit = 60 ÷ 6 = 10 Step 3: 5 units = 5 x 10 = 50 Step 4: 50 - 14 = 36 There are 36 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
8) In Packet A, there are 427 beads and of them are blue. In Packet B, there are 1470 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 405 SOLUTION 1 : 427 A Blue 1470 B Blue Step 1: 7 units = 427 1 unit = 427 ÷ 7 = 61 Step 2: 3 units = 3 x 61 = 183 Step 3: 5 units = 1470 1 unit = 1470 ÷ 5 = 294 Step 4: 2 units = 2 x 294 = 588 Step 5: 588 - 183 = 405 There are 405 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
9) In Packet A, there are 36 beads and of them are blue. In Packet B, there are 100 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 51 SOLUTION 1 : 36 A Blue 100 B Blue Step 1: 4 units = 36 1 unit = 36 ÷ 4 =9 Step 2: 5 units = 100 1 unit = 100 ÷ 5 = 20 Step 3: 3 units = 3 x 20 = 60 Step 4: 60 - 9 = 51 There are 51 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
10) In Packet A, there are 33 beads and of them are blue. In Packet B, there are 120 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 89 SOLUTION 1 : 33 A Blue 120 B Blue Step 1: 3 units = 33 1 unit = 33 ÷ 3 = 11 Step 2: 6 units = 120 1 unit = 120 ÷ 6 = 20 Step 3: 5 units = 5 x 20 = 100 Step 4: 100 - 11 = 89 There are 89 more blue beads in Packet B than in Packet A. |