Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) In Packet A, there are 350 beads and of them are blue. In Packet B, there are 1335 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
2) In Packet A, there are 20 beads and of them are blue. In Packet B, there are 135 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
3) In Packet A, there are 33 beads and of them are blue. In Packet B, there are 78 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
4) In Packet A, there are 308 beads and of them are blue. In Packet B, there are 1215 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
5) In Packet A, there are 24 beads and of them are blue. In Packet B, there are 195 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
6) In Packet A, there are 33 beads and of them are blue. In Packet B, there are 108 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
7) In Packet A, there are 665 beads and of them are blue. In Packet B, there are 3480 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
8) In Packet A, there are 52 beads and of them are blue. In Packet B, there are 105 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
9) In Packet A, there are 39 beads and of them are blue. In Packet B, there are 138 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
10) In Packet A, there are 399 beads and of them are blue. In Packet B, there are 2870 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
1) In Packet A, there are 350 beads and of them are blue. In Packet B, there are 1335 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 384 SOLUTION 1 : 350 A Blue 1335 B Blue Step 1: 7 units = 350 1 unit = 350 ÷ 7 = 50 Step 2: 3 units = 3 x 50 = 150 Step 3: 5 units = 1335 1 unit = 1335 ÷ 5 = 267 Step 4: 2 units = 2 x 267 = 534 Step 5: 534 - 150 = 384 There are 384 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
2) In Packet A, there are 20 beads and of them are blue. In Packet B, there are 135 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 76 SOLUTION 1 : 20 A Blue 135 B Blue Step 1: 4 units = 20 1 unit = 20 ÷ 4 =5 Step 2: 5 units = 135 1 unit = 135 ÷ 5 = 27 Step 3: 3 units = 3 x 27 = 81 Step 4: 81 - 5 = 76 There are 76 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
3) In Packet A, there are 33 beads and of them are blue. In Packet B, there are 78 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 54 SOLUTION 1 : 33 A Blue 78 B Blue Step 1: 3 units = 33 1 unit = 33 ÷ 3 = 11 Step 2: 6 units = 78 1 unit = 78 ÷ 6 = 13 Step 3: 5 units = 5 x 13 = 65 Step 4: 65 - 11 = 54 There are 54 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
4) In Packet A, there are 308 beads and of them are blue. In Packet B, there are 1215 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 354 SOLUTION 1 : 308 A Blue 1215 B Blue Step 1: 7 units = 308 1 unit = 308 ÷ 7 = 44 Step 2: 3 units = 3 x 44 = 132 Step 3: 5 units = 1215 1 unit = 1215 ÷ 5 = 243 Step 4: 2 units = 2 x 243 = 486 Step 5: 486 - 132 = 354 There are 354 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
5) In Packet A, there are 24 beads and of them are blue. In Packet B, there are 195 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 111 SOLUTION 1 : 24 A Blue 195 B Blue Step 1: 4 units = 24 1 unit = 24 ÷ 4 =6 Step 2: 5 units = 195 1 unit = 195 ÷ 5 = 39 Step 3: 3 units = 3 x 39 = 117 Step 4: 117 - 6 = 111 There are 111 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
6) In Packet A, there are 33 beads and of them are blue. In Packet B, there are 108 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 79 SOLUTION 1 : 33 A Blue 108 B Blue Step 1: 3 units = 33 1 unit = 33 ÷ 3 = 11 Step 2: 6 units = 108 1 unit = 108 ÷ 6 = 18 Step 3: 5 units = 5 x 18 = 90 Step 4: 90 - 11 = 79 There are 79 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
7) In Packet A, there are 665 beads and of them are blue. In Packet B, there are 3480 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 1107 SOLUTION 1 : 665 A Blue 3480 B Blue Step 1: 7 units = 665 1 unit = 665 ÷ 7 = 95 Step 2: 3 units = 3 x 95 = 285 Step 3: 5 units = 3480 1 unit = 3480 ÷ 5 = 696 Step 4: 2 units = 2 x 696 = 1392 Step 5: 1392 - 285 = 1107 There are 1107 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
8) In Packet A, there are 52 beads and of them are blue. In Packet B, there are 105 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 50 SOLUTION 1 : 52 A Blue 105 B Blue Step 1: 4 units = 52 1 unit = 52 ÷ 4 =13 Step 2: 5 units = 105 1 unit = 105 ÷ 5 = 21 Step 3: 3 units = 3 x 21 = 63 Step 4: 63 - 13 = 50 There are 50 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
9) In Packet A, there are 39 beads and of them are blue. In Packet B, there are 138 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 102 SOLUTION 1 : 39 A Blue 138 B Blue Step 1: 3 units = 39 1 unit = 39 ÷ 3 = 13 Step 2: 6 units = 138 1 unit = 138 ÷ 6 = 23 Step 3: 5 units = 5 x 23 = 115 Step 4: 115 - 13 = 102 There are 102 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
10) In Packet A, there are 399 beads and of them are blue. In Packet B, there are 2870 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 977 SOLUTION 1 : 399 A Blue 2870 B Blue Step 1: 7 units = 399 1 unit = 399 ÷ 7 = 57 Step 2: 3 units = 3 x 57 = 171 Step 3: 5 units = 2870 1 unit = 2870 ÷ 5 = 574 Step 4: 2 units = 2 x 574 = 1148 Step 5: 1148 - 171 = 977 There are 977 more blue beads in Packet B than in Packet A. |