Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Pavi spent equal amount of money on 3 bouquets of flowers and 7 boxes of chocolates Answer:_______________ |
2) Tulasi spent equal amount of money on 2 textbooks and 5 pens. Answer:_______________ |
3) Chithra spent equal amount of money on 4 packs of snacks and 7 cans of drinks. Answer:_______________ |
4) Poovazhagi spent equal amount of money on 3 bouquets of flowers and 7 boxes of chocolates Answer:_______________ |
5) Mithra spent equal amount of money on 2 textbooks and 5 pens. Answer:_______________ |
6) Nandini spent equal amount of money on 4 packs of snacks and 7 cans of drinks. Answer:_______________ |
7) Thamarai spent equal amount of money on 3 bouquets of flowers and 7 boxes of chocolates Answer:_______________ |
8) Chellamal spent equal amount of money on 2 textbooks and 5 pens. Answer:_______________ |
9) Parveen spent equal amount of money on 4 packs of snacks and 7 cans of drinks. Answer:_______________ |
10) Tamilselvi spent equal amount of money on 3 bouquets of flowers and 7 boxes of chocolates Answer:_______________ |
1) Pavi spent equal amount of money on 3 bouquets of flowers and 7 boxes of chocolates SOLUTION 1 : flowers $8.00 flowers $8.00 flowers $8.00 Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Step 1: 3 x $8.00 = $24.00 Since Pavi spent equal amount of money on flowers and chocolates, the extra 3 units of $8.00 are equal to the cost of 4 units of chocolates. Step 2: $24.00 ÷ 4 = $6.00 A box of chocolate cost $6.00. |
2) Tulasi spent equal amount of money on 2 textbooks and 5 pens. SOLUTION 1 : textbook $6.00 textbook $6.00 Pen Pen Pen Pen Pen Step 1: 2 x $6.00 = $12.00 Since Tulasi spent equal amount of money on textbooks and pens, the extra 2 units of $6.00 are equal to the cost of 3 units of pens. Step 2: $12.00 ÷ 3 = $4.00 A pen cost $4.00. |
3) Chithra spent equal amount of money on 4 packs of snacks and 7 cans of drinks. SOLUTION 1 : snack $6.00 snack $6.00 snack $6.00 snack $6.00 Drink Drink Drink Drink Drink Drink Drink Step 1: 4 x $6.00 = $24.00 Since Chithra spent equal amount of money on snacks and drinks, the extra 4 units of $6.00 are equal to the cost of 3 units of drinks. Step 2: $24.00 ÷ 3 = $8.00 A pack of snack cost $8.00. |
4) Poovazhagi spent equal amount of money on 3 bouquets of flowers and 7 boxes of chocolates SOLUTION 1 : flowers $12.00 flowers $12.00 flowers $12.00 Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Step 1: 3 x $12.00 = $36.00 Since Poovazhagi spent equal amount of money on flowers and chocolates, the extra 3 units of $12.00 are equal to the cost of 4 units of chocolates. Step 2: $36.00 ÷ 4 = $9.00 A box of chocolate cost $9.00. |
5) Mithra spent equal amount of money on 2 textbooks and 5 pens. SOLUTION 1 : textbook $9.00 textbook $9.00 Pen Pen Pen Pen Pen Step 1: 2 x $9.00 = $18.00 Since Mithra spent equal amount of money on textbooks and pens, the extra 2 units of $9.00 are equal to the cost of 3 units of pens. Step 2: $18.00 ÷ 3 = $6.00 A pen cost $6.00. |
6) Nandini spent equal amount of money on 4 packs of snacks and 7 cans of drinks. SOLUTION 1 : snack $6.00 snack $6.00 snack $6.00 snack $6.00 Drink Drink Drink Drink Drink Drink Drink Step 1: 4 x $6.00 = $24.00 Since Nandini spent equal amount of money on snacks and drinks, the extra 4 units of $6.00 are equal to the cost of 3 units of drinks. Step 2: $24.00 ÷ 3 = $8.00 A pack of snack cost $8.00. |
7) Thamarai spent equal amount of money on 3 bouquets of flowers and 7 boxes of chocolates SOLUTION 1 : flowers $4.00 flowers $4.00 flowers $4.00 Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Step 1: 3 x $4.00 = $12.00 Since Thamarai spent equal amount of money on flowers and chocolates, the extra 3 units of $4.00 are equal to the cost of 4 units of chocolates. Step 2: $12.00 ÷ 4 = $3.00 A box of chocolate cost $3.00. |
8) Chellamal spent equal amount of money on 2 textbooks and 5 pens. SOLUTION 1 : textbook $6.00 textbook $6.00 Pen Pen Pen Pen Pen Step 1: 2 x $6.00 = $12.00 Since Chellamal spent equal amount of money on textbooks and pens, the extra 2 units of $6.00 are equal to the cost of 3 units of pens. Step 2: $12.00 ÷ 3 = $4.00 A pen cost $4.00. |
9) Parveen spent equal amount of money on 4 packs of snacks and 7 cans of drinks. SOLUTION 1 : snack $6.00 snack $6.00 snack $6.00 snack $6.00 Drink Drink Drink Drink Drink Drink Drink Step 1: 4 x $6.00 = $24.00 Since Parveen spent equal amount of money on snacks and drinks, the extra 4 units of $6.00 are equal to the cost of 3 units of drinks. Step 2: $24.00 ÷ 3 = $8.00 A pack of snack cost $8.00. |
10) Tamilselvi spent equal amount of money on 3 bouquets of flowers and 7 boxes of chocolates SOLUTION 1 : flowers $8.00 flowers $8.00 flowers $8.00 Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Step 1: 3 x $8.00 = $24.00 Since Tamilselvi spent equal amount of money on flowers and chocolates, the extra 3 units of $8.00 are equal to the cost of 4 units of chocolates. Step 2: $24.00 ÷ 4 = $6.00 A box of chocolate cost $6.00. |