Scroll:Measurement >> Money >> saq (449)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

Daisy pays $2 for 3 fruits .
How much does 24 fruits cost

$


Answer:_______________




2)  

Daisy pays $2 for 5 fruits .
How much does 50 fruits cost

$


Answer:_______________




3)  

Daisy pays $4 for 7 fruits .
How much does 21 fruits cost

$


Answer:_______________




4)  

Daisy pays $6 for 7 fruits .
How much does 28 fruits cost

$


Answer:_______________




5)  

Daisy pays $6 for 5 fruits .
How much does 30 fruits cost

$


Answer:_______________




6)  

Daisy pays $2 for 3 fruits .
How much does 48 fruits cost

$


Answer:_______________




7)  

Daisy pays $6 for 7 fruits .
How much does 14 fruits cost

$


Answer:_______________




8)  

Daisy pays $2 for 9 fruits .
How much does 18 fruits cost

$


Answer:_______________




9)  

Daisy pays $2 for 3 fruits .
How much does 15 fruits cost

$


Answer:_______________




10)  

Daisy pays $2 for 5 fruits .
How much does 55 fruits cost

$


Answer:_______________




 

1)  

Daisy pays $2 for 3 fruits .
How much does 24 fruits cost

$ Answer: 16


SOLUTION 1 :

Step 1: 24 ÷ 3 = 8 (sets)
Step 2: 8 x $2 = $16

24 fruits cost $16.



2)  

Daisy pays $2 for 5 fruits .
How much does 50 fruits cost

$ Answer: 20


SOLUTION 1 :

Step 1: 50 ÷ 5 = 10 (sets)
Step 2: 10 x $2 = $20

50 fruits cost $20.



3)  

Daisy pays $4 for 7 fruits .
How much does 21 fruits cost

$ Answer: 12


SOLUTION 1 :

Step 1: 21 ÷ 7 = 3 (sets)
Step 2: 3 x $4 = $12

21 fruits cost $12.



4)  

Daisy pays $6 for 7 fruits .
How much does 28 fruits cost

$ Answer: 24


SOLUTION 1 :

Step 1: 28 ÷ 7 = 4 (sets)
Step 2: 4 x $6 = $24

28 fruits cost $24.



5)  

Daisy pays $6 for 5 fruits .
How much does 30 fruits cost

$ Answer: 36


SOLUTION 1 :

Step 1: 30 ÷ 5 = 6 (sets)
Step 2: 6 x $6 = $36

30 fruits cost $36.



6)  

Daisy pays $2 for 3 fruits .
How much does 48 fruits cost

$ Answer: 32


SOLUTION 1 :

Step 1: 48 ÷ 3 = 16 (sets)
Step 2: 16 x $2 = $32

48 fruits cost $32.



7)  

Daisy pays $6 for 7 fruits .
How much does 14 fruits cost

$ Answer: 12


SOLUTION 1 :

Step 1: 14 ÷ 7 = 2 (sets)
Step 2: 2 x $6 = $12

14 fruits cost $12.



8)  

Daisy pays $2 for 9 fruits .
How much does 18 fruits cost

$ Answer: 4


SOLUTION 1 :

Step 1: 18 ÷ 9 = 2 (sets)
Step 2: 2 x $2 = $4

18 fruits cost $4.



9)  

Daisy pays $2 for 3 fruits .
How much does 15 fruits cost

$ Answer: 10


SOLUTION 1 :

Step 1: 15 ÷ 3 = 5 (sets)
Step 2: 5 x $2 = $10

15 fruits cost $10.



10)  

Daisy pays $2 for 5 fruits .
How much does 55 fruits cost

$ Answer: 22


SOLUTION 1 :

Step 1: 55 ÷ 5 = 11 (sets)
Step 2: 11 x $2 = $22

55 fruits cost $22.