Scroll:Heuristics >> Number X Value >> saq (492)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

Solve the problem below.

224 x 47 = (200 x 47) + (30 x 47) - ( ___ x 47)



Answer:_______________




2)  

Solve the problem below.

643 x 49 = (600 x 49) + (30 x 49) + ( ___ x 49)



Answer:_______________




3)  

Solve the problem below.

256 x 26 = (200 x 26) + (60 x 26) - ( ___ x 26)



Answer:_______________




4)  

Solve the problem below.

974 x 66 = (900 x 66) + (60 x 66) + ( ___ x 66)



Answer:_______________




5)  

Solve the problem below.

747 x 95 = (700 x 95) + (50 x 95) - ( ___ x 95)



Answer:_______________




6)  

Solve the problem below.

932 x 18 = (900 x 18) + (20 x 18) + ( ___ x 18)



Answer:_______________




7)  

Solve the problem below.

842 x 47 = (800 x 47) + (50 x 47) - ( ___ x 47)



Answer:_______________




8)  

Solve the problem below.

753 x 76 = (700 x 76) + (40 x 76) + ( ___ x 76)



Answer:_______________




9)  

Solve the problem below.

604 x 75 = (600 x 75) + (10 x 75) - ( ___ x 75)



Answer:_______________




10)  

Solve the problem below.

543 x 38 = (500 x 38) + (30 x 38) + ( ___ x 38)



Answer:_______________




 

1)  

Solve the problem below.

224 x 47 = (200 x 47) + (30 x 47) - ( ___ x 47)


Answer: 6


SOLUTION 1 :

Step 1: 200 + 30 = 230  

Step 2: 230 - 224 = 6



2)  

Solve the problem below.

643 x 49 = (600 x 49) + (30 x 49) + ( ___ x 49)


Answer: 13


SOLUTION 1 :

Step 1: 600 + 30 = 630  

Step 2: 643 - 630 = 13



3)  

Solve the problem below.

256 x 26 = (200 x 26) + (60 x 26) - ( ___ x 26)


Answer: 4


SOLUTION 1 :

Step 1: 200 + 60 = 260  

Step 2: 260 - 256 = 4



4)  

Solve the problem below.

974 x 66 = (900 x 66) + (60 x 66) + ( ___ x 66)


Answer: 14


SOLUTION 1 :

Step 1: 900 + 60 = 960  

Step 2: 974 - 960 = 14



5)  

Solve the problem below.

747 x 95 = (700 x 95) + (50 x 95) - ( ___ x 95)


Answer: 3


SOLUTION 1 :

Step 1: 700 + 50 = 750  

Step 2: 750 - 747 = 3



6)  

Solve the problem below.

932 x 18 = (900 x 18) + (20 x 18) + ( ___ x 18)


Answer: 12


SOLUTION 1 :

Step 1: 900 + 20 = 920  

Step 2: 932 - 920 = 12



7)  

Solve the problem below.

842 x 47 = (800 x 47) + (50 x 47) - ( ___ x 47)


Answer: 8


SOLUTION 1 :

Step 1: 800 + 50 = 850  

Step 2: 850 - 842 = 8



8)  

Solve the problem below.

753 x 76 = (700 x 76) + (40 x 76) + ( ___ x 76)


Answer: 13


SOLUTION 1 :

Step 1: 700 + 40 = 740  

Step 2: 753 - 740 = 13



9)  

Solve the problem below.

604 x 75 = (600 x 75) + (10 x 75) - ( ___ x 75)


Answer: 6


SOLUTION 1 :

Step 1: 600 + 10 = 610  

Step 2: 610 - 604 = 6



10)  

Solve the problem below.

543 x 38 = (500 x 38) + (30 x 38) + ( ___ x 38)


Answer: 13


SOLUTION 1 :

Step 1: 500 + 30 = 530  

Step 2: 543 - 530 = 13