Scroll:Whole Numbers >> Order of Operations >> saq (500)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

Solve the problem below.

23 + 400 ÷ ( 20 − 15 ) × 5 = ____


Answer:_______________




2)  

Solve the problem below.

18 + 420 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____


Answer:_______________




3)  

Solve the problem below.

52 + 450 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____


Answer:_______________




4)  

Solve the problem below.

26 + 430 ÷ ( 20 − 15 ) × 2 = ____


Answer:_______________




5)  

Solve the problem below.

17 + 310 ÷ ( 20 − 15 ) × 5 = ____


Answer:_______________




6)  

Solve the problem below.

15 + 300 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____


Answer:_______________




7)  

Solve the problem below.

17 + 440 ÷ ( 20 − 15 ) × 3 = ____


Answer:_______________




8)  

Solve the problem below.

16 + 270 ÷ ( 20 − 15 ) × 2 = ____


Answer:_______________




9)  

Solve the problem below.

37 + 440 ÷ ( 20 − 15 ) × 3 = ____


Answer:_______________




10)  

Solve the problem below.

33 + 410 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____


Answer:_______________




 

1)  

Solve the problem below.

23 + 400 ÷ ( 20 − 15 ) × 5 = ____

Answer: 423


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 400 ÷ 5 = 80
Step 3: 80 x 5 = 400
Step 4: 23 + 400 = 423



2)  

Solve the problem below.

18 + 420 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____

Answer: 354


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 420 ÷ 5 = 84
Step 3: 84 x 4 = 336
Step 4: 18 + 336 = 354



3)  

Solve the problem below.

52 + 450 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____

Answer: 412


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 450 ÷ 5 = 90
Step 3: 90 x 4 = 360
Step 4: 52 + 360 = 412



4)  

Solve the problem below.

26 + 430 ÷ ( 20 − 15 ) × 2 = ____

Answer: 198


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 430 ÷ 5 = 86
Step 3: 86 x 2 = 172
Step 4: 26 + 172 = 198



5)  

Solve the problem below.

17 + 310 ÷ ( 20 − 15 ) × 5 = ____

Answer: 327


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 310 ÷ 5 = 62
Step 3: 62 x 5 = 310
Step 4: 17 + 310 = 327



6)  

Solve the problem below.

15 + 300 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____

Answer: 255


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 300 ÷ 5 = 60
Step 3: 60 x 4 = 240
Step 4: 15 + 240 = 255



7)  

Solve the problem below.

17 + 440 ÷ ( 20 − 15 ) × 3 = ____

Answer: 281


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 440 ÷ 5 = 88
Step 3: 88 x 3 = 264
Step 4: 17 + 264 = 281



8)  

Solve the problem below.

16 + 270 ÷ ( 20 − 15 ) × 2 = ____

Answer: 124


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 270 ÷ 5 = 54
Step 3: 54 x 2 = 108
Step 4: 16 + 108 = 124



9)  

Solve the problem below.

37 + 440 ÷ ( 20 − 15 ) × 3 = ____

Answer: 301


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 440 ÷ 5 = 88
Step 3: 88 x 3 = 264
Step 4: 37 + 264 = 301



10)  

Solve the problem below.

33 + 410 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____

Answer: 361


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 410 ÷ 5 = 82
Step 3: 82 x 4 = 328
Step 4: 33 + 328 = 361