Scroll:Operations >> Add, subtract, multiply and divide integers >> saq (500)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

Solve the problem below.

29 + 430 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____


Answer:_______________




2)  

Solve the problem below.

26 + 410 ÷ ( 20 − 15 ) × 2 = ____


Answer:_______________




3)  

Solve the problem below.

16 + 410 ÷ ( 20 − 15 ) × 2 = ____


Answer:_______________




4)  

Solve the problem below.

29 + 360 ÷ ( 20 − 15 ) × 3 = ____


Answer:_______________




5)  

Solve the problem below.

21 + 240 ÷ ( 20 − 15 ) × 3 = ____


Answer:_______________




6)  

Solve the problem below.

35 + 360 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____


Answer:_______________




7)  

Solve the problem below.

37 + 260 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____


Answer:_______________




8)  

Solve the problem below.

19 + 410 ÷ ( 20 − 15 ) × 2 = ____


Answer:_______________




9)  

Solve the problem below.

46 + 290 ÷ ( 20 − 15 ) × 5 = ____


Answer:_______________




10)  

Solve the problem below.

44 + 450 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____


Answer:_______________




 

1)  

Solve the problem below.

29 + 430 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____

Answer: 373


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 430 ÷ 5 = 86
Step 3: 86 x 4 = 344
Step 4: 29 + 344 = 373



2)  

Solve the problem below.

26 + 410 ÷ ( 20 − 15 ) × 2 = ____

Answer: 190


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 410 ÷ 5 = 82
Step 3: 82 x 2 = 164
Step 4: 26 + 164 = 190



3)  

Solve the problem below.

16 + 410 ÷ ( 20 − 15 ) × 2 = ____

Answer: 180


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 410 ÷ 5 = 82
Step 3: 82 x 2 = 164
Step 4: 16 + 164 = 180



4)  

Solve the problem below.

29 + 360 ÷ ( 20 − 15 ) × 3 = ____

Answer: 245


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 360 ÷ 5 = 72
Step 3: 72 x 3 = 216
Step 4: 29 + 216 = 245



5)  

Solve the problem below.

21 + 240 ÷ ( 20 − 15 ) × 3 = ____

Answer: 165


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 240 ÷ 5 = 48
Step 3: 48 x 3 = 144
Step 4: 21 + 144 = 165



6)  

Solve the problem below.

35 + 360 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____

Answer: 323


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 360 ÷ 5 = 72
Step 3: 72 x 4 = 288
Step 4: 35 + 288 = 323



7)  

Solve the problem below.

37 + 260 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____

Answer: 245


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 260 ÷ 5 = 52
Step 3: 52 x 4 = 208
Step 4: 37 + 208 = 245



8)  

Solve the problem below.

19 + 410 ÷ ( 20 − 15 ) × 2 = ____

Answer: 183


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 410 ÷ 5 = 82
Step 3: 82 x 2 = 164
Step 4: 19 + 164 = 183



9)  

Solve the problem below.

46 + 290 ÷ ( 20 − 15 ) × 5 = ____

Answer: 336


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 290 ÷ 5 = 58
Step 3: 58 x 5 = 290
Step 4: 46 + 290 = 336



10)  

Solve the problem below.

44 + 450 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____

Answer: 404


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 450 ÷ 5 = 90
Step 3: 90 x 4 = 360
Step 4: 44 + 360 = 404