Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) A rectangle has a perimeter of 152 cm. Answer:_______________ |
2) A rectangle has a perimeter of 152 cm. Answer:_______________ |
3) A rectangle has a perimeter of 128 cm. Answer:_______________ |
4) A rectangle has a perimeter of 124 cm. Answer:_______________ |
5) A rectangle has a perimeter of 232 cm. Answer:_______________ |
6) A rectangle has a perimeter of 156 cm. Answer:_______________ |
7) A rectangle has a perimeter of 120 cm. Answer:_______________ |
8) A rectangle has a perimeter of 128 cm. Answer:_______________ |
9) A rectangle has a perimeter of 148 cm. Answer:_______________ |
10) A rectangle has a perimeter of 216 cm. Answer:_______________ |
1) A rectangle has a perimeter of 152 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 152 - 26 - 26 = 100 cm Step 2: Breadth of rectangle: 100 ÷ 4 = 25 cm Step 3: Length of rectangle: 25 + 26 = 51 cm Step 4: Area of rectangle: 51 x 25 = 1275 cm2 Its area is 1275 cm2. |
2) A rectangle has a perimeter of 152 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 152 - 20 - 20 = 112 cm Step 2: Breadth of rectangle: 112 ÷ 4 = 28 cm Step 3: Length of rectangle: 28 + 20 = 48 cm Step 4: Area of rectangle: 48 x 28 = 1344 cm2 Its area is 1344 cm2. |
3) A rectangle has a perimeter of 128 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 128 - 10 - 10 = 108 cm Step 2: Breadth of rectangle: 108 ÷ 4 = 27 cm Step 3: Length of rectangle: 27 + 10 = 37 cm Step 4: Area of rectangle: 37 x 27 = 999 cm2 Its area is 999 cm2. |
4) A rectangle has a perimeter of 124 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 124 - 26 - 26 = 72 cm Step 2: Breadth of rectangle: 72 ÷ 4 = 18 cm Step 3: Length of rectangle: 18 + 26 = 44 cm Step 4: Area of rectangle: 44 x 18 = 792 cm2 Its area is 792 cm2. |
5) A rectangle has a perimeter of 232 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 232 - 28 - 28 = 176 cm Step 2: Breadth of rectangle: 176 ÷ 4 = 44 cm Step 3: Length of rectangle: 44 + 28 = 72 cm Step 4: Area of rectangle: 72 x 44 = 3168 cm2 Its area is 3168 cm2. |
6) A rectangle has a perimeter of 156 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 156 - 22 - 22 = 112 cm Step 2: Breadth of rectangle: 112 ÷ 4 = 28 cm Step 3: Length of rectangle: 28 + 22 = 50 cm Step 4: Area of rectangle: 50 x 28 = 1400 cm2 Its area is 1400 cm2. |
7) A rectangle has a perimeter of 120 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 120 - 22 - 22 = 76 cm Step 2: Breadth of rectangle: 76 ÷ 4 = 19 cm Step 3: Length of rectangle: 19 + 22 = 41 cm Step 4: Area of rectangle: 41 x 19 = 779 cm2 Its area is 779 cm2. |
8) A rectangle has a perimeter of 128 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 128 - 14 - 14 = 100 cm Step 2: Breadth of rectangle: 100 ÷ 4 = 25 cm Step 3: Length of rectangle: 25 + 14 = 39 cm Step 4: Area of rectangle: 39 x 25 = 975 cm2 Its area is 975 cm2. |
9) A rectangle has a perimeter of 148 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 148 - 24 - 24 = 100 cm Step 2: Breadth of rectangle: 100 ÷ 4 = 25 cm Step 3: Length of rectangle: 25 + 24 = 49 cm Step 4: Area of rectangle: 49 x 25 = 1225 cm2 Its area is 1225 cm2. |
10) A rectangle has a perimeter of 216 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 216 - 16 - 16 = 184 cm Step 2: Breadth of rectangle: 184 ÷ 4 = 46 cm Step 3: Length of rectangle: 46 + 16 = 62 cm Step 4: Area of rectangle: 62 x 46 = 2852 cm2 Its area is 2852 cm2. |