Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Sam spent of his money on a pair of shoes and had $405 left. $ ___ Answer:_______________ |
2) Murugan spent of his money on a sports equipment and had $561 left. $ ___ Answer:_______________ |
3) Swathi spent of her money on some clothings and had $198 left. $ ___ Answer:_______________ |
4) Sam spent of his money on a pair of shoes and had $630 left. $ ___ Answer:_______________ |
5) Moorthi spent of his money on a sports equipment and had $612 left. $ ___ Answer:_______________ |
6) Tamilselvi spent of her money on some clothings and had $138 left. $ ___ Answer:_______________ |
7) Sam spent of his money on a pair of shoes and had $240 left. $ ___ Answer:_______________ |
8) Barathan spent of his money on a sports equipment and had $276 left. $ ___ Answer:_______________ |
9) Kumutha spent of her money on some clothings and had $90 left. $ ___ Answer:_______________ |
10) Sam spent of his money on a pair of shoes and had $380 left. $ ___ Answer:_______________ |
1) Sam spent of his money on a pair of shoes and had $405 left. Answer: $567 SOLUTION 1 : spent $405 Step 1: 7 units - 2 units = 5 units Step 2: 5 units = $405 1 unit = $405 ÷ 5 = $81 Step 3: 7 units = 7 x $81 = $567 He had $567 at first. |
2) Murugan spent of his money on a sports equipment and had $561 left. Answer: $748 SOLUTION 1 : spent $561 Step 1: 4 units - 1 unit = 3 units Step 2: 1 unit = $561 ÷ 3 = $187 Step 3: 4 units = 4 x $187 = $748 He had $748 at first. |
3) Swathi spent of her money on some clothings and had $198 left. Answer: $1188 SOLUTION 1 : spent $198 Step 1: 6 units - 5 units = 1 unit Step 2: 1 unit = $198 Step 3: 6 units = 6 x $198 = $1188 She had $1188 at first. |
4) Sam spent of his money on a pair of shoes and had $630 left. Answer: $882 SOLUTION 1 : spent $630 Step 1: 7 units - 2 units = 5 units Step 2: 5 units = $630 1 unit = $630 ÷ 5 = $126 Step 3: 7 units = 7 x $126 = $882 He had $882 at first. |
5) Moorthi spent of his money on a sports equipment and had $612 left. Answer: $816 SOLUTION 1 : spent $612 Step 1: 4 units - 1 unit = 3 units Step 2: 1 unit = $612 ÷ 3 = $204 Step 3: 4 units = 4 x $204 = $816 He had $816 at first. |
6) Tamilselvi spent of her money on some clothings and had $138 left. Answer: $828 SOLUTION 1 : spent $138 Step 1: 6 units - 5 units = 1 unit Step 2: 1 unit = $138 Step 3: 6 units = 6 x $138 = $828 She had $828 at first. |
7) Sam spent of his money on a pair of shoes and had $240 left. Answer: $336 SOLUTION 1 : spent $240 Step 1: 7 units - 2 units = 5 units Step 2: 5 units = $240 1 unit = $240 ÷ 5 = $48 Step 3: 7 units = 7 x $48 = $336 He had $336 at first. |
8) Barathan spent of his money on a sports equipment and had $276 left. Answer: $368 SOLUTION 1 : spent $276 Step 1: 4 units - 1 unit = 3 units Step 2: 1 unit = $276 ÷ 3 = $92 Step 3: 4 units = 4 x $92 = $368 He had $368 at first. |
9) Kumutha spent of her money on some clothings and had $90 left. Answer: $540 SOLUTION 1 : spent $90 Step 1: 6 units - 5 units = 1 unit Step 2: 1 unit = $90 Step 3: 6 units = 6 x $90 = $540 She had $540 at first. |
10) Sam spent of his money on a pair of shoes and had $380 left. Answer: $532 SOLUTION 1 : spent $380 Step 1: 7 units - 2 units = 5 units Step 2: 5 units = $380 1 unit = $380 ÷ 5 = $76 Step 3: 7 units = 7 x $76 = $532 He had $532 at first. |