Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Prem, Karna and Narayanan have $629 altogether. Prem spent of his money. Karna spent $34 and Narayanan spent 4 times the amount of what Prem has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Prem $ ___ Karna $ ___ Narayanan $ ___ Answer:_______________ |
2) Chidambaram, Poovazhagi and Anand have $444 altogether. Chidambaram spent of his money. Poovazhagi spent $72 and Anand spent twice the amount of what Chidambaram has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Chidambaram $ ___ Poovazhagi $ ___ Anand $ ___ Answer:_______________ |
3) Mithra, Nandini and Prem have $280 altogether. Mithra spent of her money. Nandini spent $70 and Prem spent thrice the amount of what Mithra has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Mithra $ ___ Nandini $ ___ Prem $ ___ Answer:_______________ |
4) Pugal, Moorthi and Selvan have $442 altogether. Pugal spent of his money. Moorthi spent $51 and Selvan spent 4 times the amount of what Pugal has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Pugal $ ___ Moorthi $ ___ Selvan $ ___ Answer:_______________ |
5) Murugan, Haritha and Aravindh have $228 altogether. Murugan spent of his money. Haritha spent $60 and Aravindh spent twice the amount of what Murugan has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Murugan $ ___ Haritha $ ___ Aravindh $ ___ Answer:_______________ |
6) Kumutha, Ponnalagu and Balaji have $520 altogether. Kumutha spent of her money. Ponnalagu spent $120 and Balaji spent thrice the amount of what Kumutha has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Kumutha $ ___ Ponnalagu $ ___ Balaji $ ___ Answer:_______________ |
7) Prem, Aravindh and Karna have $629 altogether. Prem spent of his money. Aravindh spent $85 and Karna spent 4 times the amount of what Prem has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Prem $ ___ Aravindh $ ___ Karna $ ___ Answer:_______________ |
8) Karna, Selvanayaki and Anand have $336 altogether. Karna spent of his money. Selvanayaki spent $72 and Anand spent twice the amount of what Karna has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Karna $ ___ Selvanayaki $ ___ Anand $ ___ Answer:_______________ |
9) Jeevini, Poovazhagi and Raj have $690 altogether. Jeevini spent of her money. Poovazhagi spent $120 and Raj spent thrice the amount of what Jeevini has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Jeevini $ ___ Poovazhagi $ ___ Raj $ ___ Answer:_______________ |
10) Prem, Karna and Balaji have $595 altogether. Prem spent of his money. Karna spent $102 and Balaji spent 4 times the amount of what Prem has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Prem $ ___ Karna $ ___ Balaji $ ___ Answer:_______________ |
1) Prem, Karna and Narayanan have $629 altogether. Prem spent of his money. Karna spent $34 and Narayanan spent 4 times the amount of what Prem has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Prem $ Answer: 175 Karna $ Answer: 174 Narayanan $ Answer: 280 SOLUTION 1 : Left Spent Prem $34 spent Karna Spent Narayanan $629 Step 1: 17 units = $629 - $34 = $595 Step 2: 1 unit = $595 ÷ 17 = $35 Step 3: 5 units = 5 x $35 = $175 Step 4: 4 units = 4 x $35 = $140 Step 5: $140 + $34 = $174 Step 6: 8 units = 8 x $35 = $280
Prem have $175 at first. Karna have $174 at first. Narayanan have $280 at first. |
2) Chidambaram, Poovazhagi and Anand have $444 altogether. Chidambaram spent of his money. Poovazhagi spent $72 and Anand spent twice the amount of what Chidambaram has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Chidambaram $ Answer: 124 Poovazhagi $ Answer: 165 Anand $ Answer: 155 SOLUTION 1 : Left Spent Chidambaram $72 spent Poovazhagi Spent Anand $444 Step 1: 12 units = $444 - $72 = $372 Step 2: 1 unit = $372 ÷ 12 = $31 Step 3: 4 units = 4 x $31 = $124 Step 4: 3 units = 3 x $31 = $93 Step 5: $93 + $72 = $165 Step 6: 5 units = 5 x $31 = $155
Chidambaram have $124 at first. Poovazhagi have $165 at first. Anand have $155 at first. |
3) Mithra, Nandini and Prem have $280 altogether. Mithra spent of her money. Nandini spent $70 and Prem spent thrice the amount of what Mithra has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Mithra $ Answer: 63 Nandini $ Answer: 112 Prem $ Answer: 105 SOLUTION 1 : Left Spent Mithra $70 spent Nandini Spent Prem $280 Step 1: 10 units = $280 - $70 = $210 Step 2: 1 unit = $210 ÷ 10 = $21 Step 3: 3 units = 3 x $21 = $63 Step 4: 2 units = 2 x $21 = $42 Step 5: $42 + $70 = $112 Step 6: 5 units = 5 x $21 = $105
Mithra have $63 at first. Nandini have $112 at first. Prem have $105 at first. |
4) Pugal, Moorthi and Selvan have $442 altogether. Pugal spent of his money. Moorthi spent $51 and Selvan spent 4 times the amount of what Pugal has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Pugal $ Answer: 115 Moorthi $ Answer: 143 Selvan $ Answer: 184 SOLUTION 1 : Left Spent Pugal $51 spent Moorthi Spent Selvan $442 Step 1: 17 units = $442 - $51 = $391 Step 2: 1 unit = $391 ÷ 17 = $23 Step 3: 5 units = 5 x $23 = $115 Step 4: 4 units = 4 x $23 = $92 Step 5: $92 + $51 = $143 Step 6: 8 units = 8 x $23 = $184
Pugal have $115 at first. Moorthi have $143 at first. Selvan have $184 at first. |
5) Murugan, Haritha and Aravindh have $228 altogether. Murugan spent of his money. Haritha spent $60 and Aravindh spent twice the amount of what Murugan has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Murugan $ Answer: 56 Haritha $ Answer: 102 Aravindh $ Answer: 70 SOLUTION 1 : Left Spent Murugan $60 spent Haritha Spent Aravindh $228 Step 1: 12 units = $228 - $60 = $168 Step 2: 1 unit = $168 ÷ 12 = $14 Step 3: 4 units = 4 x $14 = $56 Step 4: 3 units = 3 x $14 = $42 Step 5: $42 + $60 = $102 Step 6: 5 units = 5 x $14 = $70
Murugan have $56 at first. Haritha have $102 at first. Aravindh have $70 at first. |
6) Kumutha, Ponnalagu and Balaji have $520 altogether. Kumutha spent of her money. Ponnalagu spent $120 and Balaji spent thrice the amount of what Kumutha has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Kumutha $ Answer: 120 Ponnalagu $ Answer: 200 Balaji $ Answer: 200 SOLUTION 1 : Left Spent Kumutha $120 spent Ponnalagu Spent Balaji $520 Step 1: 10 units = $520 - $120 = $400 Step 2: 1 unit = $400 ÷ 10 = $40 Step 3: 3 units = 3 x $40 = $120 Step 4: 2 units = 2 x $40 = $80 Step 5: $80 + $120 = $200 Step 6: 5 units = 5 x $40 = $200
Kumutha have $120 at first. Ponnalagu have $200 at first. Balaji have $200 at first. |
7) Prem, Aravindh and Karna have $629 altogether. Prem spent of his money. Aravindh spent $85 and Karna spent 4 times the amount of what Prem has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Prem $ Answer: 160 Aravindh $ Answer: 213 Karna $ Answer: 256 SOLUTION 1 : Left Spent Prem $85 spent Aravindh Spent Karna $629 Step 1: 17 units = $629 - $85 = $544 Step 2: 1 unit = $544 ÷ 17 = $32 Step 3: 5 units = 5 x $32 = $160 Step 4: 4 units = 4 x $32 = $128 Step 5: $128 + $85 = $213 Step 6: 8 units = 8 x $32 = $256
Prem have $160 at first. Aravindh have $213 at first. Karna have $256 at first. |
8) Karna, Selvanayaki and Anand have $336 altogether. Karna spent of his money. Selvanayaki spent $72 and Anand spent twice the amount of what Karna has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Karna $ Answer: 88 Selvanayaki $ Answer: 138 Anand $ Answer: 110 SOLUTION 1 : Left Spent Karna $72 spent Selvanayaki Spent Anand $336 Step 1: 12 units = $336 - $72 = $264 Step 2: 1 unit = $264 ÷ 12 = $22 Step 3: 4 units = 4 x $22 = $88 Step 4: 3 units = 3 x $22 = $66 Step 5: $66 + $72 = $138 Step 6: 5 units = 5 x $22 = $110
Karna have $88 at first. Selvanayaki have $138 at first. Anand have $110 at first. |
9) Jeevini, Poovazhagi and Raj have $690 altogether. Jeevini spent of her money. Poovazhagi spent $120 and Raj spent thrice the amount of what Jeevini has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Jeevini $ Answer: 171 Poovazhagi $ Answer: 234 Raj $ Answer: 285 SOLUTION 1 : Left Spent Jeevini $120 spent Poovazhagi Spent Raj $690 Step 1: 10 units = $690 - $120 = $570 Step 2: 1 unit = $570 ÷ 10 = $57 Step 3: 3 units = 3 x $57 = $171 Step 4: 2 units = 2 x $57 = $114 Step 5: $114 + $120 = $234 Step 6: 5 units = 5 x $57 = $285
Jeevini have $171 at first. Poovazhagi have $234 at first. Raj have $285 at first. |
10) Prem, Karna and Balaji have $595 altogether. Prem spent of his money. Karna spent $102 and Balaji spent 4 times the amount of what Prem has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Prem $ Answer: 145 Karna $ Answer: 218 Balaji $ Answer: 232 SOLUTION 1 : Left Spent Prem $102 spent Karna Spent Balaji $595 Step 1: 17 units = $595 - $102 = $493 Step 2: 1 unit = $493 ÷ 17 = $29 Step 3: 5 units = 5 x $29 = $145 Step 4: 4 units = 4 x $29 = $116 Step 5: $116 + $102 = $218 Step 6: 8 units = 8 x $29 = $232
Prem have $145 at first. Karna have $218 at first. Balaji have $232 at first. |