Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) The average number of sweets 4 children have is 16.
Answer:_______________ |
2) The average height of 3 boys is 1.48m. Answer:_______________ |
3) The average mass of 5 girls is 35kg kg Answer:_______________ |
4) There are 40 students in a class. The average score for a Science Test is 78 marks. After 2 students left the class, the average score for the test becomes 77 marks. What are the total marks of the 2 students who left
Answer:_______________ |
5) The average number of sweets 3 children have is 12
Answer:_______________ |
6) The average number of sweets 4 children have is 8.
Answer:_______________ |
7) The average height of 3 boys is 1.44m. Answer:_______________ |
8) The average mass of 5 girls is 30kg kg Answer:_______________ |
9) There are 40 students in a class. The average score for a Science Test is 61 marks. After 2 students left the class, the average score for the test becomes 60 marks. What are the total marks of the 2 students who left
Answer:_______________ |
10) The average number of sweets 3 children have is 15
Answer:_______________ |
1) The average number of sweets 4 children have is 16. Answer: 80 SOLUTION 1 : Step 1: 16 x 4 = 64 Step 2: 24 x 6 = 144 Step 3: 144 - 64 = 80 |
2) The average height of 3 boys is 1.48m. SOLUTION 1 : Step 1: Total height for the 3 boys : 1.48 x 3 = 4.44m Step 2: Total height for the 4 boys : 4.44 + 1.32 = 5.76m Step 3: Average height of the 4 boys : 5.76 ÷ 4 = 1.44m |
3) The average mass of 5 girls is 35kg Answer: 161kg SOLUTION 1 : Step 1: 35 x 5 = 175kg Step 2: 48 x 7 = 336kg Step 3: 336 - 175 = 161kg |
4) There are 40 students in a class. The average score for a Science Test is 78 marks. After 2 students left the class, the average score for the test becomes 77 marks. What are the total marks of the 2 students who left Answer: 194 SOLUTION 1 : Step 1: 78 x 40 = 3120 Step 2: 40 - 2 = 38 Step 3: 77 x 38 = 2926 Step 4: 3120 - 2926 = 194 |
5) The average number of sweets 3 children have is 12 Answer: 44 SOLUTION 1 : Step 1: 12 x 3 = 36 Step 2: 20 x 4 = 80 Step 3: 80 - 36 = 44 |
6) The average number of sweets 4 children have is 8. Answer: 112 SOLUTION 1 : Step 1: 8 x 4 = 32 Step 2: 24 x 6 = 144 Step 3: 144 - 32 = 112 |
7) The average height of 3 boys is 1.44m. SOLUTION 1 : Step 1: Total height for the 3 boys : 1.44 x 3 = 4.32m Step 2: Total height for the 4 boys : 4.32 + 1.40 = 5.72m Step 3: Average height of the 4 boys : 5.72 ÷ 4 = 1.43m |
8) The average mass of 5 girls is 30kg Answer: 144kg SOLUTION 1 : Step 1: 30 x 5 = 150kg Step 2: 42 x 7 = 294kg Step 3: 294 - 150 = 144kg |
9) There are 40 students in a class. The average score for a Science Test is 61 marks. After 2 students left the class, the average score for the test becomes 60 marks. What are the total marks of the 2 students who left Answer: 160 SOLUTION 1 : Step 1: 61 x 40 = 2440 Step 2: 40 - 2 = 38 Step 3: 60 x 38 = 2280 Step 4: 2440 - 2280 = 160 |
10) The average number of sweets 3 children have is 15 Answer: 55 SOLUTION 1 : Step 1: 15 x 3 = 45 Step 2: 25 x 4 = 100 Step 3: 100 - 45 = 55 |