Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) The sum of two numbers is 66.8. Answer:_______________ |
2) The sum of two numbers is 94.6. Answer:_______________ |
3) The sum of two numbers is 82.8. Answer:_______________ |
4) The sum of two numbers is 54.6. Answer:_______________ |
5) The sum of two numbers is 58.2. Answer:_______________ |
6) The sum of two numbers is 62.6. Answer:_______________ |
7) The sum of two numbers is 94.8. Answer:_______________ |
8) The sum of two numbers is 52.4. Answer:_______________ |
9) The sum of two numbers is 50.2. Answer:_______________ |
10) The sum of two numbers is 62.8. Answer:_______________ |
1) The sum of two numbers is 66.8. SOLUTION 1 : Step 1: 66.8 - 20.72 = 46.08 Step 2: 46.08 ÷ 2 = 23.04 The smaller number is 23.04. |
2) The sum of two numbers is 94.6. SOLUTION 1 : Step 1: 94.6 - 20.26 = 74.34 Step 2: 74.34 ÷ 2 = 37.17 The smaller number is 37.17. |
3) The sum of two numbers is 82.8. SOLUTION 1 : Step 1: 82.8 - 16.1 = 66.7 Step 2: 66.7 ÷ 2 = 33.35 The smaller number is 33.35. |
4) The sum of two numbers is 54.6. SOLUTION 1 : Step 1: 54.6 - 22.12 = 32.48 Step 2: 32.48 ÷ 2 = 16.24 The smaller number is 16.24. |
5) The sum of two numbers is 58.2. SOLUTION 1 : Step 1: 58.2 - 30.92 = 27.28 Step 2: 27.28 ÷ 2 = 13.64 The smaller number is 13.64. |
6) The sum of two numbers is 62.6. SOLUTION 1 : Step 1: 62.6 - 18.14 = 44.46 Step 2: 44.46 ÷ 2 = 22.23 The smaller number is 22.23. |
7) The sum of two numbers is 94.8. SOLUTION 1 : Step 1: 94.8 - 12.72 = 82.08 Step 2: 82.08 ÷ 2 = 41.04 The smaller number is 41.04. |
8) The sum of two numbers is 52.4. SOLUTION 1 : Step 1: 52.4 - 18.68 = 33.72 Step 2: 33.72 ÷ 2 = 16.86 The smaller number is 16.86. |
9) The sum of two numbers is 50.2. SOLUTION 1 : Step 1: 50.2 - 16.98 = 33.22 Step 2: 33.22 ÷ 2 = 16.61 The smaller number is 16.61. |
10) The sum of two numbers is 62.8. SOLUTION 1 : Step 1: 62.8 - 12.64 = 50.16 Step 2: 50.16 ÷ 2 = 25.08 The smaller number is 25.08. |