Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) The volume of a bottle of apple juice is 224 ml. ml Answer:_______________ |
2) The volume of a bottle of apple juice is 280 ml. ml Answer:_______________ |
3) The volume of a bottle of apple juice is 257 ml. ml Answer:_______________ |
4) The volume of a bottle of apple juice is 253 ml. ml Answer:_______________ |
5) The volume of a bottle of apple juice is 285 ml. ml Answer:_______________ |
6) The volume of a bottle of apple juice is 276 ml. ml Answer:_______________ |
7) The volume of a bottle of apple juice is 243 ml. ml Answer:_______________ |
8) The volume of a bottle of apple juice is 207 ml. ml Answer:_______________ |
9) The volume of a bottle of apple juice is 287 ml. ml Answer:_______________ |
10) The volume of a bottle of apple juice is 223 ml. ml Answer:_______________ |
1) The volume of a bottle of apple juice is 224 ml. Answer: 2075 ml SOLUTION 1 : Step 1, 4 bottles: 4 x 224 = 896 ml Step 2, 9 packets: 9 x 131 = 1179 ml Step 3, total: 896 + 1179 = 2075 ml She bought 2075 ml of the apple juice. |
2) The volume of a bottle of apple juice is 280 ml. Answer: 1640 ml SOLUTION 1 : Step 1, 2 bottles: 2 x 280 = 560 ml Step 2, 8 packets: 8 x 135 = 1080 ml Step 3, total: 560 + 1080 = 1640 ml She bought 1640 ml of the apple juice. |
3) The volume of a bottle of apple juice is 257 ml. Answer: 2035 ml SOLUTION 1 : Step 1, 5 bottles: 5 x 257 = 1285 ml Step 2, 6 packets: 6 x 125 = 750 ml Step 3, total: 1285 + 750 = 2035 ml She bought 2035 ml of the apple juice. |
4) The volume of a bottle of apple juice is 253 ml. Answer: 1550 ml SOLUTION 1 : Step 1, 3 bottles: 3 x 253 = 759 ml Step 2, 7 packets: 7 x 113 = 791 ml Step 3, total: 759 + 791 = 1550 ml She bought 1550 ml of the apple juice. |
5) The volume of a bottle of apple juice is 285 ml. Answer: 2678 ml SOLUTION 1 : Step 1, 5 bottles: 5 x 285 = 1425 ml Step 2, 7 packets: 7 x 179 = 1253 ml Step 3, total: 1425 + 1253 = 2678 ml She bought 2678 ml of the apple juice. |
6) The volume of a bottle of apple juice is 276 ml. Answer: 2364 ml SOLUTION 1 : Step 1, 4 bottles: 4 x 276 = 1104 ml Step 2, 9 packets: 9 x 140 = 1260 ml Step 3, total: 1104 + 1260 = 2364 ml She bought 2364 ml of the apple juice. |
7) The volume of a bottle of apple juice is 243 ml. Answer: 2709 ml SOLUTION 1 : Step 1, 4 bottles: 4 x 243 = 972 ml Step 2, 9 packets: 9 x 193 = 1737 ml Step 3, total: 972 + 1737 = 2709 ml She bought 2709 ml of the apple juice. |
8) The volume of a bottle of apple juice is 207 ml. Answer: 1859 ml SOLUTION 1 : Step 1, 5 bottles: 5 x 207 = 1035 ml Step 2, 8 packets: 8 x 103 = 824 ml Step 3, total: 1035 + 824 = 1859 ml She bought 1859 ml of the apple juice. |
9) The volume of a bottle of apple juice is 287 ml. Answer: 2883 ml SOLUTION 1 : Step 1, 5 bottles: 5 x 287 = 1435 ml Step 2, 8 packets: 8 x 181 = 1448 ml Step 3, total: 1435 + 1448 = 2883 ml She bought 2883 ml of the apple juice. |
10) The volume of a bottle of apple juice is 223 ml. Answer: 1850 ml SOLUTION 1 : Step 1, 2 bottles: 2 x 223 = 446 ml Step 2, 9 packets: 9 x 156 = 1404 ml Step 3, total: 446 + 1404 = 1850 ml She bought 1850 ml of the apple juice. |