Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) The capacity of a cup is 472 ml. ml Answer:_______________ |
2) The capacity of a cup is 466 ml. ml Answer:_______________ |
3) The capacity of a cup is 473 ml. ml Answer:_______________ |
4) The capacity of a cup is 470 ml. ml Answer:_______________ |
5) The capacity of a cup is 488 ml. ml Answer:_______________ |
6) The capacity of a cup is 456 ml. ml Answer:_______________ |
7) The capacity of a cup is 488 ml. ml Answer:_______________ |
8) The capacity of a cup is 484 ml. ml Answer:_______________ |
9) The capacity of a cup is 479 ml. ml Answer:_______________ |
10) The capacity of a cup is 481 ml. ml Answer:_______________ |
1) The capacity of a cup is 472 ml. Answer: 2171 ml SOLUTION 1 : Step 1, 3 cups: 3 x 472 = 1416 Step 2, 5 glasses: 5 x 151 = 755 Step 3 : 1416 + 755 = 2171 ml The volume of the water in the container is 2171 ml. |
2) The capacity of a cup is 466 ml. Answer: 2878 ml SOLUTION 1 : Step 1, 4 cups: 4 x 466 = 1864 Step 2, 6 glasses: 6 x 169 = 1014 Step 3 : 1864 + 1014 = 2878 ml The volume of the water in the container is 2878 ml. |
3) The capacity of a cup is 473 ml. Answer: 2343 ml SOLUTION 1 : Step 1, 3 cups: 3 x 473 = 1419 Step 2, 6 glasses: 6 x 154 = 924 Step 3 : 1419 + 924 = 2343 ml The volume of the water in the container is 2343 ml. |
4) The capacity of a cup is 470 ml. Answer: 2532 ml SOLUTION 1 : Step 1, 2 cups: 2 x 470 = 940 Step 2, 8 glasses: 8 x 199 = 1592 Step 3 : 940 + 1592 = 2532 ml The volume of the water in the container is 2532 ml. |
5) The capacity of a cup is 488 ml. Answer: 2304 ml SOLUTION 1 : Step 1, 2 cups: 2 x 488 = 976 Step 2, 8 glasses: 8 x 166 = 1328 Step 3 : 976 + 1328 = 2304 ml The volume of the water in the container is 2304 ml. |
6) The capacity of a cup is 456 ml. Answer: 2348 ml SOLUTION 1 : Step 1, 3 cups: 3 x 456 = 1368 Step 2, 5 glasses: 5 x 196 = 980 Step 3 : 1368 + 980 = 2348 ml The volume of the water in the container is 2348 ml. |
7) The capacity of a cup is 488 ml. Answer: 3198 ml SOLUTION 1 : Step 1, 4 cups: 4 x 488 = 1952 Step 2, 7 glasses: 7 x 178 = 1246 Step 3 : 1952 + 1246 = 3198 ml The volume of the water in the container is 3198 ml. |
8) The capacity of a cup is 484 ml. Answer: 2072 ml SOLUTION 1 : Step 1, 2 cups: 2 x 484 = 968 Step 2, 6 glasses: 6 x 184 = 1104 Step 3 : 968 + 1104 = 2072 ml The volume of the water in the container is 2072 ml. |
9) The capacity of a cup is 479 ml. Answer: 2068 ml SOLUTION 1 : Step 1, 2 cups: 2 x 479 = 958 Step 2, 6 glasses: 6 x 185 = 1110 Step 3 : 958 + 1110 = 2068 ml The volume of the water in the container is 2068 ml. |
10) The capacity of a cup is 481 ml. Answer: 2378 ml SOLUTION 1 : Step 1, 2 cups: 2 x 481 = 962 Step 2, 8 glasses: 8 x 177 = 1416 Step 3 : 962 + 1416 = 2378 ml The volume of the water in the container is 2378 ml. |