Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) The average number of sweets 20 children have is 15.
( ) |
2) The average number of chocolate bars 6 girls have is 105.
( ) |
3) The average number of pens 8 boys have is 41.
( ) |
4) Thamarai has 20 boxes of balloons. The average number of balloons for the 20 boxes are 15.
( ) |
5) The average number of sweets 16 children have is 16.
( ) |
6) The average number of chocolate bars 6 girls have is 105.
( ) |
7) The average number of pens 8 boys have is 43.
( ) |
8) Jeevini has 16 boxes of balloons. The average number of balloons for the 16 boxes are 11.
( ) |
9) The average number of sweets 12 children have is 15.
( ) |
10) The average number of chocolate bars 6 girls have is 105.
( ) |
1) The average number of sweets 20 children have is 15.
Answer: 3 SOLUTION 1 : Step 1: 15 x 20 = 300 Step 2: 9 x 4 = 36 Step 3: 300 - 36 = 264 |
2) The average number of chocolate bars 6 girls have is 105.
Answer: 1 SOLUTION 1 : Step 1: 105 x 6 = 630 Step 2: 92 x 5 = 460 Step 3: 630 - 460 = 170 |
3) The average number of pens 8 boys have is 41.
Answer: 1 SOLUTION 1 : Step 1: 41 x 8 = 328 Step 2: 35 x 7 = 245 Step 3: 328 - 245 = 83 |
4) Thamarai has 20 boxes of balloons. The average number of balloons for the 20 boxes are 15.
Answer: 1 SOLUTION 1 : Step 1: 15 x 20 = 300 Step 2: 8 x 10 = 80 Step 3: 300 - 80 = 220 |
5) The average number of sweets 16 children have is 16.
Answer: 2 SOLUTION 1 : Step 1: 16 x 16 = 256 Step 2: 5 x 4 = 20 Step 3: 256 - 20 = 236 |
6) The average number of chocolate bars 6 girls have is 105.
Answer: 1 SOLUTION 1 : Step 1: 105 x 6 = 630 Step 2: 100 x 5 = 500 Step 3: 630 - 500 = 130 |
7) The average number of pens 8 boys have is 43.
Answer: 3 SOLUTION 1 : Step 1: 43 x 8 = 344 Step 2: 34 x 7 = 238 Step 3: 344 - 238 = 106 |
8) Jeevini has 16 boxes of balloons. The average number of balloons for the 16 boxes are 11.
Answer: 3 SOLUTION 1 : Step 1: 11 x 16 = 176 Step 2: 6 x 8 = 48 Step 3: 176 - 48 = 128 |
9) The average number of sweets 12 children have is 15.
Answer: 1 SOLUTION 1 : Step 1: 15 x 12 = 180 Step 2: 3 x 4 = 12 Step 3: 180 - 12 = 168 |
10) The average number of chocolate bars 6 girls have is 105.
Answer: 3 SOLUTION 1 : Step 1: 105 x 6 = 630 Step 2: 97 x 5 = 485 Step 3: 630 - 485 = 145 |