Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $945 more expensive than the clock. How much does Poovazhagi pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
2) The price of a table is 9 times the price of a chair. The table is $400 more expensive than the chair. How much does Jeevini pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
3) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $894 more expensive than the chair. How much does Poongodi pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
4) The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $420 more expensive than the clock. How much does Swathi pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
5) The price of a table is 9 times the price of a chair. The table is $640 more expensive than the chair. How much does Poovazhagi pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
6) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $474 more expensive than the chair. How much does Panimalar pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
7) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $945 more expensive than the clock. How much does Chithra pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
8) The price of a table is 9 times the price of a chair. The table is $880 more expensive than the chair. How much does Pavi pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
9) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $480 more expensive than the chair. How much does Keerthi pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
10) The price of a watch is 4 times the price of a clock. The watch is $630 more expensive than the clock. How much does Poongodi pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
1) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $945 more expensive than the clock. How much does Poovazhagi pay for the watch and the clock altogether Answer: $1323 SOLUTION 1 : Step 1: 6 - 1 = 5 units Step 2: $945 ÷ 5 units = $189 per unit Step 3: 6 + 1 = 7 units in total Step 4: 7 x $189 = $1323 Poovazhagi pays $1323 for the watch and clock together. |
2) The price of a table is 9 times the price of a chair. The table is $400 more expensive than the chair. How much does Jeevini pay for the table and the chair altogether Answer: $500 SOLUTION 1 : Step 1: 9 - 1 = 8 units Step 2: $400 ÷ 8 units = $50 per unit Step 3: 9 + 1 = 10 units in total Step 4: 10 x $50 = $500 Jeevini pays $500 for the table and chair together. |
3) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $894 more expensive than the chair. How much does Poongodi pay for the table and the chair altogether Answer: $1192 SOLUTION 1 : Step 1: 7 - 1 = 6 units Step 2: $894 ÷ 6 units = $149 per unit Step 3: 7 + 1 = 8 units in total Step 4: 8 x $149 = $1192 Poongodi pays $1192 for the table and chair together. |
4) The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $420 more expensive than the clock. How much does Swathi pay for the watch and the clock altogether Answer: $540 SOLUTION 1 : Step 1: 8 - 1 = 7 units Step 2: $420 ÷ 7 units = $60 per unit Step 3: 8 + 1 = 9 units in total Step 4: 9 x $60 = $540 Swathi pays $540 for the watch and clock together. |
5) The price of a table is 9 times the price of a chair. The table is $640 more expensive than the chair. How much does Poovazhagi pay for the table and the chair altogether Answer: $800 SOLUTION 1 : Step 1: 9 - 1 = 8 units Step 2: $640 ÷ 8 units = $80 per unit Step 3: 9 + 1 = 10 units in total Step 4: 10 x $80 = $800 Poovazhagi pays $800 for the table and chair together. |
6) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $474 more expensive than the chair. How much does Panimalar pay for the table and the chair altogether Answer: $632 SOLUTION 1 : Step 1: 7 - 1 = 6 units Step 2: $474 ÷ 6 units = $79 per unit Step 3: 7 + 1 = 8 units in total Step 4: 8 x $79 = $632 Panimalar pays $632 for the table and chair together. |
7) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $945 more expensive than the clock. How much does Chithra pay for the watch and the clock altogether Answer: $1323 SOLUTION 1 : Step 1: 6 - 1 = 5 units Step 2: $945 ÷ 5 units = $189 per unit Step 3: 6 + 1 = 7 units in total Step 4: 7 x $189 = $1323 Chithra pays $1323 for the watch and clock together. |
8) The price of a table is 9 times the price of a chair. The table is $880 more expensive than the chair. How much does Pavi pay for the table and the chair altogether Answer: $1100 SOLUTION 1 : Step 1: 9 - 1 = 8 units Step 2: $880 ÷ 8 units = $110 per unit Step 3: 9 + 1 = 10 units in total Step 4: 10 x $110 = $1100 Pavi pays $1100 for the table and chair together. |
9) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $480 more expensive than the chair. How much does Keerthi pay for the table and the chair altogether Answer: $640 SOLUTION 1 : Step 1: 7 - 1 = 6 units Step 2: $480 ÷ 6 units = $80 per unit Step 3: 7 + 1 = 8 units in total Step 4: 8 x $80 = $640 Keerthi pays $640 for the table and chair together. |
10) The price of a watch is 4 times the price of a clock. The watch is $630 more expensive than the clock. How much does Poongodi pay for the watch and the clock altogether Answer: $1050 SOLUTION 1 : Step 1: 4 - 1 = 3 units Step 2: $630 ÷ 3 units = $210 per unit Step 3: 4 + 1 = 5 units in total Step 4: 5 x $210 = $1050 Poongodi pays $1050 for the watch and clock together. |