Scroll:Measurement >> Money >> ps (3050)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $945 more expensive than the clock.

How much does Poovazhagi pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




2)  

The price of a table is 9 times the price of a chair. The table is $400 more expensive than the chair.

How much does Jeevini pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




3)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $894 more expensive than the chair.

How much does Poongodi pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




4)  

The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $420 more expensive than the clock.

How much does Swathi pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




5)  

The price of a table is 9 times the price of a chair. The table is $640 more expensive than the chair.

How much does Poovazhagi pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




6)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $474 more expensive than the chair.

How much does Panimalar pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




7)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $945 more expensive than the clock.

How much does Chithra pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




8)  

The price of a table is 9 times the price of a chair. The table is $880 more expensive than the chair.

How much does Pavi pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




9)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $480 more expensive than the chair.

How much does Keerthi pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




10)  

The price of a watch is 4 times the price of a clock. The watch is $630 more expensive than the clock.

How much does Poongodi pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




 

1)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $945 more expensive than the clock.

How much does Poovazhagi pay for the watch and the clock altogether

Answer: $1323


SOLUTION 1 :

Step 1: 6 - 1 = 5 units

Step 2: $945 ÷ 5 units = $189 per unit

Step 3: 6 + 1 = 7 units in total

Step 4: 7 x $189 = $1323

Poovazhagi pays $1323 for the watch and clock together.



2)  

The price of a table is 9 times the price of a chair. The table is $400 more expensive than the chair.

How much does Jeevini pay for the table and the chair altogether

Answer: $500


SOLUTION 1 :

Step 1: 9 - 1 = 8 units

Step 2: $400 ÷ 8 units = $50 per unit

Step 3: 9 + 1 = 10 units in total

Step 4: 10 x $50 = $500

Jeevini pays $500 for the table and chair together.



3)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $894 more expensive than the chair.

How much does Poongodi pay for the table and the chair altogether

Answer: $1192


SOLUTION 1 :

Step 1: 7 - 1 = 6 units

Step 2: $894 ÷ 6 units = $149 per unit

Step 3: 7 + 1 = 8 units in total

Step 4: 8 x $149 = $1192

Poongodi pays $1192 for the table and chair together.



4)  

The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $420 more expensive than the clock.

How much does Swathi pay for the watch and the clock altogether

Answer: $540


SOLUTION 1 :

Step 1: 8 - 1 = 7 units

Step 2: $420 ÷ 7 units = $60 per unit

Step 3: 8 + 1 = 9 units in total

Step 4: 9 x $60 = $540

Swathi pays $540 for the watch and clock together.



5)  

The price of a table is 9 times the price of a chair. The table is $640 more expensive than the chair.

How much does Poovazhagi pay for the table and the chair altogether

Answer: $800


SOLUTION 1 :

Step 1: 9 - 1 = 8 units

Step 2: $640 ÷ 8 units = $80 per unit

Step 3: 9 + 1 = 10 units in total

Step 4: 10 x $80 = $800

Poovazhagi pays $800 for the table and chair together.



6)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $474 more expensive than the chair.

How much does Panimalar pay for the table and the chair altogether

Answer: $632


SOLUTION 1 :

Step 1: 7 - 1 = 6 units

Step 2: $474 ÷ 6 units = $79 per unit

Step 3: 7 + 1 = 8 units in total

Step 4: 8 x $79 = $632

Panimalar pays $632 for the table and chair together.



7)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $945 more expensive than the clock.

How much does Chithra pay for the watch and the clock altogether

Answer: $1323


SOLUTION 1 :

Step 1: 6 - 1 = 5 units

Step 2: $945 ÷ 5 units = $189 per unit

Step 3: 6 + 1 = 7 units in total

Step 4: 7 x $189 = $1323

Chithra pays $1323 for the watch and clock together.



8)  

The price of a table is 9 times the price of a chair. The table is $880 more expensive than the chair.

How much does Pavi pay for the table and the chair altogether

Answer: $1100


SOLUTION 1 :

Step 1: 9 - 1 = 8 units

Step 2: $880 ÷ 8 units = $110 per unit

Step 3: 9 + 1 = 10 units in total

Step 4: 10 x $110 = $1100

Pavi pays $1100 for the table and chair together.



9)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $480 more expensive than the chair.

How much does Keerthi pay for the table and the chair altogether

Answer: $640


SOLUTION 1 :

Step 1: 7 - 1 = 6 units

Step 2: $480 ÷ 6 units = $80 per unit

Step 3: 7 + 1 = 8 units in total

Step 4: 8 x $80 = $640

Keerthi pays $640 for the table and chair together.



10)  

The price of a watch is 4 times the price of a clock. The watch is $630 more expensive than the clock.

How much does Poongodi pay for the watch and the clock altogether

Answer: $1050


SOLUTION 1 :

Step 1: 4 - 1 = 3 units

Step 2: $630 ÷ 3 units = $210 per unit

Step 3: 4 + 1 = 5 units in total

Step 4: 5 x $210 = $1050

Poongodi pays $1050 for the watch and clock together.