Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) A family had 35 cupcakes. They ate 10 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away
Answer:_______________ |
2) There are 510 fences to be painted in five days. 120 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day
Answer:_______________ |
3) Chester sold 868 toy guns in 3 days. He sold 238 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day
Answer:_______________ |
4) Naegi has $39 to be distributed among his three siblings. He gives $18 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive $ ___ Answer:_______________ |
5) Apple wants to update 574 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 413 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day
Answer:_______________ |
6) A family had 30 cupcakes. They ate 10 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away
Answer:_______________ |
7) There are 450 fences to be painted in five days. 150 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day
Answer:_______________ |
8) Chester sold 889 toy guns in 3 days. He sold 245 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day
Answer:_______________ |
9) Naegi has $33 to be distributed among his three siblings. He gives $6 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive $ ___ Answer:_______________ |
10) Apple wants to update 819 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 287 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day
Answer:_______________ |
1) A family had 35 cupcakes. They ate 10 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away Answer: 15 SOLUTION 1 : 35 Remainder 10 (Monday) Tuesday Given Away Step 1: 35 - 10 = 25 Step 2: 5 units = 25 1 unit = 25 ÷ 5 = 5 Step 3: - = Step 4: 3 units = 5 x 3 = 15 They gave away 15 cupcakes. |
2) There are 510 fences to be painted in five days. 120 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day Answer: 260 SOLUTION 1 : 510 Remainder 120 (First 3 days) 4th Day 5th Day Step 1: 510 - 120 = 390 Step 2: 3 units = 390 1 unit = 390 ÷ 3 = 130 Step 3: - = Step 4: 2 units = 130 x 2 = 260 260 fences were painted on the fifth day. |
3) Chester sold 868 toy guns in 3 days. He sold 238 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day Answer: 360 SOLUTION 1 : 868 Remainder 238 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 868 - 238 = 630 Step 2: 7 units = 630 1 unit = 630 ÷ 7 = 90 Step 3: - = Step 4: 4 units = 90 x 4 = 360 He sold 360 toy guns on the third day. |
4) Naegi has $39 to be distributed among his three siblings. He gives $18 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive Answer: $7 SOLUTION 1 : 39 Remainder 18 (Kirigiri) Makoto Komaeda Step 1: 39 - 18 = 21 Step 2: 3 units = 21 1 unit = 21 ÷ 3 = 7 Step 3: - = Step 4: 1 unit = 7 x 1 = 7 Komaeda received $7. |
5) Apple wants to update 574 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 413 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day Answer: 115 SOLUTION 1 : 574 Remainder 413 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 574 - 413 = 161 Step 2: 7 units = 161 1 unit = 161 ÷ 7 = 23 Step 3: - = Step 4: 5 units = 23 x 5 = 115 115 more iPhones have to be updated on the 3rd day. |
6) A family had 30 cupcakes. They ate 10 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away Answer: 12 SOLUTION 1 : 30 Remainder 10 (Monday) Tuesday Given Away Step 1: 30 - 10 = 20 Step 2: 5 units = 20 1 unit = 20 ÷ 5 = 4 Step 3: - = Step 4: 3 units = 4 x 3 = 12 They gave away 12 cupcakes. |
7) There are 450 fences to be painted in five days. 150 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day Answer: 200 SOLUTION 1 : 450 Remainder 150 (First 3 days) 4th Day 5th Day Step 1: 450 - 150 = 300 Step 2: 3 units = 300 1 unit = 300 ÷ 3 = 100 Step 3: - = Step 4: 2 units = 100 x 2 = 200 200 fences were painted on the fifth day. |
8) Chester sold 889 toy guns in 3 days. He sold 245 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day Answer: 368 SOLUTION 1 : 889 Remainder 245 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 889 - 245 = 644 Step 2: 7 units = 644 1 unit = 644 ÷ 7 = 92 Step 3: - = Step 4: 4 units = 92 x 4 = 368 He sold 368 toy guns on the third day. |
9) Naegi has $33 to be distributed among his three siblings. He gives $6 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive Answer: $9 SOLUTION 1 : 33 Remainder 6 (Kirigiri) Makoto Komaeda Step 1: 33 - 6 = 27 Step 2: 3 units = 27 1 unit = 27 ÷ 3 = 9 Step 3: - = Step 4: 1 unit = 9 x 1 = 9 Komaeda received $9. |
10) Apple wants to update 819 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 287 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day Answer: 380 SOLUTION 1 : 819 Remainder 287 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 819 - 287 = 532 Step 2: 7 units = 532 1 unit = 532 ÷ 7 = 76 Step 3: - = Step 4: 5 units = 76 x 5 = 380 380 more iPhones have to be updated on the 3rd day. |