Scroll:Money >> Unit prices >> saq (3505)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

 6-pack of plastic flower pots costs 240.00. What is the unit price

 


Answer:_______________




2)  

 6-pack of plastic flower pots costs 564.00. What is the unit price

 


Answer:_______________




3)  

 3-pack of plastic flower pots costs 144.00. What is the unit price

 


Answer:_______________




4)  

 8-pack of plastic flower pots costs 328.00. What is the unit price

 


Answer:_______________




5)  

 5-pack of plastic flower pots costs 450.00. What is the unit price

 


Answer:_______________




6)  

 6-pack of plastic flower pots costs 120.00. What is the unit price

 


Answer:_______________




7)  

 8-pack of plastic flower pots costs 440.00. What is the unit price

 


Answer:_______________




8)  

 6-pack of plastic flower pots costs 312.00. What is the unit price

 


Answer:_______________




9)  

 9-pack of plastic flower pots costs 477.00. What is the unit price

 


Answer:_______________




10)  

 3-pack of plastic flower pots costs 363.00. What is the unit price

 


Answer:_______________




 

1)  

 6-pack of plastic flower pots costs 240.00. What is the unit price

  Answer: 40.00


SOLUTION 1 :

Find the unit price. Divide the total cost by the number of pots.

240.00 ÷ 6 = 40.00



2)  

 6-pack of plastic flower pots costs 564.00. What is the unit price

  Answer: 94.00


SOLUTION 1 :

Find the unit price. Divide the total cost by the number of pots.

564.00 ÷ 6 = 94.00



3)  

 3-pack of plastic flower pots costs 144.00. What is the unit price

  Answer: 48.00


SOLUTION 1 :

Find the unit price. Divide the total cost by the number of pots.

144.00 ÷ 3 = 48.00



4)  

 8-pack of plastic flower pots costs 328.00. What is the unit price

  Answer: 41.00


SOLUTION 1 :

Find the unit price. Divide the total cost by the number of pots.

328.00 ÷ 8 = 41.00



5)  

 5-pack of plastic flower pots costs 450.00. What is the unit price

  Answer: 90.00


SOLUTION 1 :

Find the unit price. Divide the total cost by the number of pots.

450.00 ÷ 5 = 90.00



6)  

 6-pack of plastic flower pots costs 120.00. What is the unit price

  Answer: 20.00


SOLUTION 1 :

Find the unit price. Divide the total cost by the number of pots.

120.00 ÷ 6 = 20.00



7)  

 8-pack of plastic flower pots costs 440.00. What is the unit price

  Answer: 55.00


SOLUTION 1 :

Find the unit price. Divide the total cost by the number of pots.

440.00 ÷ 8 = 55.00



8)  

 6-pack of plastic flower pots costs 312.00. What is the unit price

  Answer: 52.00


SOLUTION 1 :

Find the unit price. Divide the total cost by the number of pots.

312.00 ÷ 6 = 52.00



9)  

 9-pack of plastic flower pots costs 477.00. What is the unit price

  Answer: 53.00


SOLUTION 1 :

Find the unit price. Divide the total cost by the number of pots.

477.00 ÷ 9 = 53.00



10)  

 3-pack of plastic flower pots costs 363.00. What is the unit price

  Answer: 121.00


SOLUTION 1 :

Find the unit price. Divide the total cost by the number of pots.

363.00 ÷ 3 = 121.00