Scroll:set and function >> Exercice 1.3 >> saq (4259)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 987, n(A) = 394, n(B) = 491 and n(A∪B) = 472,

find n(A‘∪B‘).


Answer:_______________




2)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 739, n(A) = 335, n(B) = 483 and n(A∪B) = 422,

find n(A‘∪B‘).


Answer:_______________




3)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 794, n(A) = 326, n(B) = 318 and n(A∪B) = 435,

find n(A‘∪B‘).


Answer:_______________




4)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 943, n(A) = 354, n(B) = 304 and n(A∪B) = 500,

find n(A‘∪B‘).


Answer:_______________




5)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 806, n(A) = 320, n(B) = 491 and n(A∪B) = 404,

find n(A‘∪B‘).


Answer:_______________




6)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 955, n(A) = 315, n(B) = 434 and n(A∪B) = 400,

find n(A‘∪B‘).


Answer:_______________




7)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 946, n(A) = 335, n(B) = 371 and n(A∪B) = 462,

find n(A‘∪B‘).


Answer:_______________




8)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 971, n(A) = 343, n(B) = 427 and n(A∪B) = 454,

find n(A‘∪B‘).


Answer:_______________




9)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 805, n(A) = 396, n(B) = 303 and n(A∪B) = 453,

find n(A‘∪B‘).


Answer:_______________




10)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 766, n(A) = 364, n(B) = 401 and n(A∪B) = 440,

find n(A‘∪B‘).


Answer:_______________




 

1)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 987, n(A) = 394, n(B) = 491 and n(A∪B) = 472,

find n(A‘∪B‘).

Answer: 574


SOLUTION 1 :

 Given :

n(U) = 987

n(A) = 394

n(B) = 491

   n(A∪B) = 472,

To find : n(A‘∪B‘).

we know that A‘∪B‘ = (A∩B)‘

Now, n(A∪B) = n(A) + n(B) - n(A∩B)

∴ n(A∩B) = n(A) + n(B) - n(A∪B)

          = 394 + 491 - 472

         = 885 - 472 = 413

∴ n(A∩B) = 413

 n(A‘B‘) = n[(AB)‘]

                  = n(U) - n(AB)

      = 987 - 413 = 574

   n(A‘∪B‘)  = 574



2)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 739, n(A) = 335, n(B) = 483 and n(A∪B) = 422,

find n(A‘∪B‘).

Answer: 343


SOLUTION 1 :

 Given :

n(U) = 739

n(A) = 335

n(B) = 483

   n(A∪B) = 422,

To find : n(A‘∪B‘).

we know that A‘∪B‘ = (A∩B)‘

Now, n(A∪B) = n(A) + n(B) - n(A∩B)

∴ n(A∩B) = n(A) + n(B) - n(A∪B)

          = 335 + 483 - 422

         = 818 - 422 = 396

∴ n(A∩B) = 396

 n(A‘B‘) = n[(AB)‘]

                  = n(U) - n(AB)

      = 739 - 396 = 343

   n(A‘∪B‘)  = 343



3)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 794, n(A) = 326, n(B) = 318 and n(A∪B) = 435,

find n(A‘∪B‘).

Answer: 585


SOLUTION 1 :

 Given :

n(U) = 794

n(A) = 326

n(B) = 318

   n(A∪B) = 435,

To find : n(A‘∪B‘).

we know that A‘∪B‘ = (A∩B)‘

Now, n(A∪B) = n(A) + n(B) - n(A∩B)

∴ n(A∩B) = n(A) + n(B) - n(A∪B)

          = 326 + 318 - 435

         = 644 - 435 = 209

∴ n(A∩B) = 209

 n(A‘B‘) = n[(AB)‘]

                  = n(U) - n(AB)

      = 794 - 209 = 585

   n(A‘∪B‘)  = 585



4)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 943, n(A) = 354, n(B) = 304 and n(A∪B) = 500,

find n(A‘∪B‘).

Answer: 785


SOLUTION 1 :

 Given :

n(U) = 943

n(A) = 354

n(B) = 304

   n(A∪B) = 500,

To find : n(A‘∪B‘).

we know that A‘∪B‘ = (A∩B)‘

Now, n(A∪B) = n(A) + n(B) - n(A∩B)

∴ n(A∩B) = n(A) + n(B) - n(A∪B)

          = 354 + 304 - 500

         = 658 - 500 = 158

∴ n(A∩B) = 158

 n(A‘B‘) = n[(AB)‘]

                  = n(U) - n(AB)

      = 943 - 158 = 785

   n(A‘∪B‘)  = 785



5)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 806, n(A) = 320, n(B) = 491 and n(A∪B) = 404,

find n(A‘∪B‘).

Answer: 399


SOLUTION 1 :

 Given :

n(U) = 806

n(A) = 320

n(B) = 491

   n(A∪B) = 404,

To find : n(A‘∪B‘).

we know that A‘∪B‘ = (A∩B)‘

Now, n(A∪B) = n(A) + n(B) - n(A∩B)

∴ n(A∩B) = n(A) + n(B) - n(A∪B)

          = 320 + 491 - 404

         = 811 - 404 = 407

∴ n(A∩B) = 407

 n(A‘B‘) = n[(AB)‘]

                  = n(U) - n(AB)

      = 806 - 407 = 399

   n(A‘∪B‘)  = 399



6)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 955, n(A) = 315, n(B) = 434 and n(A∪B) = 400,

find n(A‘∪B‘).

Answer: 606


SOLUTION 1 :

 Given :

n(U) = 955

n(A) = 315

n(B) = 434

   n(A∪B) = 400,

To find : n(A‘∪B‘).

we know that A‘∪B‘ = (A∩B)‘

Now, n(A∪B) = n(A) + n(B) - n(A∩B)

∴ n(A∩B) = n(A) + n(B) - n(A∪B)

          = 315 + 434 - 400

         = 749 - 400 = 349

∴ n(A∩B) = 349

 n(A‘B‘) = n[(AB)‘]

                  = n(U) - n(AB)

      = 955 - 349 = 606

   n(A‘∪B‘)  = 606



7)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 946, n(A) = 335, n(B) = 371 and n(A∪B) = 462,

find n(A‘∪B‘).

Answer: 702


SOLUTION 1 :

 Given :

n(U) = 946

n(A) = 335

n(B) = 371

   n(A∪B) = 462,

To find : n(A‘∪B‘).

we know that A‘∪B‘ = (A∩B)‘

Now, n(A∪B) = n(A) + n(B) - n(A∩B)

∴ n(A∩B) = n(A) + n(B) - n(A∪B)

          = 335 + 371 - 462

         = 706 - 462 = 244

∴ n(A∩B) = 244

 n(A‘B‘) = n[(AB)‘]

                  = n(U) - n(AB)

      = 946 - 244 = 702

   n(A‘∪B‘)  = 702



8)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 971, n(A) = 343, n(B) = 427 and n(A∪B) = 454,

find n(A‘∪B‘).

Answer: 655


SOLUTION 1 :

 Given :

n(U) = 971

n(A) = 343

n(B) = 427

   n(A∪B) = 454,

To find : n(A‘∪B‘).

we know that A‘∪B‘ = (A∩B)‘

Now, n(A∪B) = n(A) + n(B) - n(A∩B)

∴ n(A∩B) = n(A) + n(B) - n(A∪B)

          = 343 + 427 - 454

         = 770 - 454 = 316

∴ n(A∩B) = 316

 n(A‘B‘) = n[(AB)‘]

                  = n(U) - n(AB)

      = 971 - 316 = 655

   n(A‘∪B‘)  = 655



9)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 805, n(A) = 396, n(B) = 303 and n(A∪B) = 453,

find n(A‘∪B‘).

Answer: 559


SOLUTION 1 :

 Given :

n(U) = 805

n(A) = 396

n(B) = 303

   n(A∪B) = 453,

To find : n(A‘∪B‘).

we know that A‘∪B‘ = (A∩B)‘

Now, n(A∪B) = n(A) + n(B) - n(A∩B)

∴ n(A∩B) = n(A) + n(B) - n(A∪B)

          = 396 + 303 - 453

         = 699 - 453 = 246

∴ n(A∩B) = 246

 n(A‘B‘) = n[(AB)‘]

                  = n(U) - n(AB)

      = 805 - 246 = 559

   n(A‘∪B‘)  = 559



10)  

 If A and B are two sets and U is the universal set such that n(U) = 766, n(A) = 364, n(B) = 401 and n(A∪B) = 440,

find n(A‘∪B‘).

Answer: 441


SOLUTION 1 :

 Given :

n(U) = 766

n(A) = 364

n(B) = 401

   n(A∪B) = 440,

To find : n(A‘∪B‘).

we know that A‘∪B‘ = (A∩B)‘

Now, n(A∪B) = n(A) + n(B) - n(A∩B)

∴ n(A∩B) = n(A) + n(B) - n(A∪B)

          = 364 + 401 - 440

         = 765 - 440 = 325

∴ n(A∩B) = 325

 n(A‘B‘) = n[(AB)‘]

                  = n(U) - n(AB)

      = 766 - 325 = 441

   n(A‘∪B‘)  = 441